Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Ukrayna'nın doğusunda 2014 yılında düşürülen Malezya Havayolları'na ait MH17 uçağı davasında Rusya'yı terörle mücadele anlaşmasının bazı bölümlerini ihlal ettiğine hükmetti. Ancak, UAD, terörizmin finansmanı suçlamalarını soruşturmak üzere talimat verirken, Ukrayna'nın tazminat talebini reddetti.

MH17 Uçağı Düşürüldü

Temmuz 2014'te Amsterdam-Kuala Lumpur seferini gerçekleştiren MH17 uçağı Ukrayna'nın doğusunda düşürüldü. Uçaktaki 298 kişiden kurtulan olmazken, uluslararası bir araştırmacı ekibi geçtiğimiz yıl uçağın bir Rus yapımı askeri füze ile vurulduğunu açıklamıştı.

UAD Kararı

UAD, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda BM terörle mücadele anlaşmasının bazı bölümlerini ihlal ettiği yönünde karar aldı. Ancak, terörizmin finansmanı suçlamalarını soruşturmak üzere talimat verirken, Ukrayna'nın tazminat talebini reddetti.

40 yıldır idam edilmeyi bekleyen seri katilin infazı 8 başarısız damar yolu açma girişiminden sonra iptal edildi 40 yıldır idam edilmeyi bekleyen seri katilin infazı 8 başarısız damar yolu açma girişiminden sonra iptal edildi

Lahey Bölge Mahkemesi Kararı

Daha önceki bir dava sonucunda Lahey Bölge Mahkemesi, uçağın düşürülmesiyle ilgili olarak Rus Albay İgor Girkin, GRU Subayı Sergey Dubinsky ve Leonid Kharchenko'ya müebbet hapis cezası verirken, eski GRU üyesi Oleg Pulatov'u ise beraat ettirmişti.

Rusya, uçak düşürme suçlamalarını reddetmişti. UAD'nin kararı, uluslararası toplumda büyük bir dikkatle takip edilen bir dava olan MH17 davasında önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Putin: 'Ukraynalı Esirleri Taşıyan Uçak Patriot Sistemleriyle Vuruldu'

 Putin: Ukraynalı esirleri taşıyan uçak Patriot sistemleriyle vuruldu

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı esirleri taşıyan Il-76 nakliye uçağının düşmesiyle ilgili konuştu. Uçağın Belgorod Bölgesi’nde Ukrayna tarafından vurulduğunu yineleyen Putin, 'Uçak, ABD yapımı Patriot hava savunma sistemi ile vuruldu. Bu, kesin tespit edildi. Uçağı vuran füze, Ukrayna yönetiminin kontrolündeki topraklardan fırlatıldı. Sizden uluslararası uzmanlar göndermenizi ve uçağın Patroit’lar ile vurulduğuna dair kanıtları incelemenizi istiyorum.' dedi.

Rusya’da düşen uçak

Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takası anlaşması doğrultusunda Il-76 tipi nakliye uçağı, 65 Ukraynalı esiri Kiev tarafına teslim etmek için havalandıktan sonra 24 Ocak’ta Belgorod bölgesinde düşmüştü. Yaşanan olayda 65 Ukraynalı esirin yanı sıra 9 mürettebat yaşamını yitirmişti.

Rusya'da 72 yaşındaki emekli kadın ordu ile ilgili sosyal medya paylaşımı için beş buçuk yıl hapis cezası aldı Rusya'da 72 yaşındaki emekli kadın ordu ile ilgili sosyal medya paylaşımı için beş buçuk yıl hapis cezası aldı

Kaynak: İHA