CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "emekliler yılı" olarak ilan ettiği 2024 yılında temel gıda ürünlerine yapılan zamlar ve emeklilerin yaşadığı duruma dair yazılı bir açıklama yaptı. Başevirgen, temel gıda ürünlerine son 4 yılda yapılan zamları inceledi ve emeklilerin durumunun oldukça vahim olduğunu vurguladı.

Emeklinin Geliri Genel Bütçeye Oranla Nasıl Değişti?

Başevirgen, iktidarın bütçeyi halkın refahı için değil cezalandırmak amacıyla kullandığını belirterek, "Devletin bütçesi vatandaşın huzuru ve refahı için oluşturulur. Ancak iktidarın kötü ekonomi yönetimi, bütçeyi vatandaşı cezalandırmak için kullanıyor" dedi. Başevirgen'in verdiği bilgilere göre, 2020 yılında genel bütçede emekli maaşlarının oranı %31 iken, 2023 yılında bu oran %21'e düştü.

Temel gıda fiyatları rekor seviyede arttı! Yumurtanın kolisi yüzde 1000'e yakın zamlandı

"Emeklilerin Durumu Gittikçe Kötüleşiyor"

Başevirgen, Cumhurbaşkanlığı'nın günlük harcamalarını emeklilerin gelirleriyle karşılaştırarak, emeklilerin yaşadığı sıkıntıyı örneklerle anlattı. Sarayın bir günde yaptığı harcamaları, binlerce emeklinin aylık geliriyle kıyaslayan Başevirgen, emeklilerin ucuz gıda alabilmek için uzun kuyruklarda beklediğini ifade etti.

Temel gıda fiyatları rekor seviyede arttı! Temel gıda fiyatları rekor seviyede arttı! Yumurtanın kolisi yüzde 1000'e yakın zamlandı

Temel Gıda Ürünlerindeki Fiyat Artışları Neler?

Başevirgen, 2020 ile 2024 arasındaki dönemde temel gıda ürünlerindeki ciddi fiyat artışlarını açıkladı. Örneğin, 2020 yılında 60 lira olan bir kilogram etin fiyatı, 2024 yılında 600 liraya çıktı. Bu da %950'lik bir artış anlamına geliyor. Benzer şekilde, beyaz peynirin fiyatı da 4 yılda %600 artarak 160 liraya yükseldi. Makarna fiyatları ise %570 oranında arttı.

Fethiye'de turizm toplantısı denizin dibinde yapıldı Fethiye'de turizm toplantısı denizin dibinde yapıldı

Temel gıda fiyatları rekor seviyede arttı! Yumurtanın kolisi yüzde 1000'e yakın zamlandı

İktidarın Politikaları Emeklileri Nasıl Etkiliyor?

Başevirgen, iktidarın ekonomik politikalarının emeklileri olumsuz etkilediğini belirterek, "Temel gıda ürünlerindeki zamlar ortadayken, iktidarın emeklilerden sabır beklemesi kabul edilemez" dedi. Başevirgen, emeklilere hak ettikleri yaşam standartlarını sağlamaları çağrısında bulundu.

Kaynak: ANKA