Seçim günü oy kullanma hakkına sahip olan bireylerin, oy kullanımı sırasında oy pusulasının fotoğrafını çekmemesi gerekmektedir. Hukuk alanında faaliyet gösteren uzmanlar, oy kabininde oy verirken oy pusulasının fotoğrafının çekilmesinin yasalara aykırı olduğunu belirtmektedir. Yüksek Seçim Kurulu da bu konuda önemli uyarılarda bulunmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Bilişim Personeli Alımı İçin İlan Verdi! İşte Aranan Nitelikler Dışişleri Bakanlığı Bilişim Personeli Alımı İçin İlan Verdi! İşte Aranan Nitelikler

Oy Kullanırken Fotoğraf Çekmek Yasak mı?

Oy kullanırken fotoğraf çekmek, yasalar tarafından kesin bir şekilde yasaklanmıştır. Seçmenlerin oy verdikleri siyasi parti veya adayların yer aldığı oy pusulasının fotoğrafını çekmesi yasal değildir. Yüksek Seçim Kurulu'nun belirttiği uyarılara göre, oy verecek olan bireylerin oy kabinine girerken üzerlerinde herhangi bir fotoğraf çekme veya kaydetme cihazı bulundurması durumunda bu cihazları sandık görevlilerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Oy Kullanırken Fotoğraf Çekmenin Cezası Var mı?

Oy kullanma işlemi, gizlilik ilkesi çerçevesinde gerçekleştirilmesi gereken bir eylemdir. Dolayısıyla, her seçmenin oy kabinine girdikten sonra oyunu gizlice kullanıp zarfa koyması ve sandığa atması gerekmektedir. Oy kullanımı için ayrılan kabinlerde oy pusulasının fotoğrafını çekmek yasaktır. Bu kurala uymayanlar, cezai yaptırımlarla karşılaşabilirler. Yüksek Seçim Kurulu'nun yayınladığı açıklamaya göre, oy pusulasının fotoğrafını çeken veya oy verme sürecini kaydeden kişilere cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi