İran Portekiz Bandıralı Gemiye El Koydu: Denizcilik Yasalarını İhlal Etti İddiası İran Portekiz Bandıralı Gemiye El Koydu: Denizcilik Yasalarını İhlal Etti İddiası

Rusya, Ukrayna'nın enerji sistemlerine geniş kapsamlı bir saldırı düzenledi. Ukrayna Enerji Bakanı German Galuşenko, Rus birliklerinin Ukrayna'nın enerji sistemine en büyük saldırıyı gerçekleştirdiğini belirtti. Galuşenko, "Amacımız sadece zarar vermek değil, aynı zamanda ülkenin enerji sisteminde büyük çaplı hasar bırakmak" dedi.

Dnipro HES Saldırısı: Zaporijya Nükleer Santrali Tehlikede mi?

Ukrayna'nın en büyük hidroelektrik santrali olan Dnipro Hidroelektrik Santrali'ne saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonrası çıkan yangınla ilgili acil durum ekipleri sahada çalışıyor. Barajın yıkılma tehlikesi bulunmuyor.

A W168088 01

Siviller de Tehdit Altında mı?

Saldırılar sırasında Zaporijya'dan geçen bir troleybüse de füze isabet ettiği öğrenildi. Harkov Belediye Başkanı Ihor Terekhov, Rus füzelerinin şehrin elektrik tesislerine isabet etmesi sonucu elektrik kesintileri yaşandığını aktardı.

Saldırılarda Can Kayıpları ve Yaralılar

Zaporijya Bölge Valisi Ivan Fedorov, saldırılarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 8 kişinin yaralandığını belirtti. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise Khmelnytskyi bölgesine yönelik saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

A W168088 07

Zelenskiy: "Rusya Günlük Yaşamlarımızla Savaşıyor"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın saldırıları hakkında açıklama yaptı. Zelenskiy, "Rusya, Ukrayna'ya 60'tan fazla Shaded insansız hava aracı ve 90'a yakın farklı tipte füze fırlattı. Rusya insanların günlük yaşamlarıyla savaş halinde" dedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığından Açıklama

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'nın saldırısını kınayarak, daha fazla hava savunma sistemine ihtiyaç olduğunu belirtti. Türkiye'nin ve dünyanın Rusya'nın bu saldırgan tavrını durdurması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: İHA