Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaklaşan hububat hasadı öncesinde çiftçilere yönelik önemli uyarılarda bulundu.

Müdürlük, hasat sonrası tarlalarda kalan kuru otların yakılmaması gerektiğini belirterek, yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu. İl Müdürü Seyit Yıldız, anızların organik yapıya sahip olduğunu ve toprağa karışması gerektiğini vurguladı.

Kontrollü Anız Yakılmasına İzin Verilmeyecek

Seyit Yıldız, "İlimizde hububat ürün hasadından sonra toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak anızların yakılması, çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek amacıyla 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun Ek madde 1/c bendine rağmen ilimizde kontrollü anız yakılmasına izin verilmeyecektir" dedi.

Her Dekar İçin Para Cezası

Müdürlükten yapılan açıklamada, anız yangınlarının önlenmesi için 2024 yılında Valiliğin almış olduğu 2024/02 Sayılı Anız Yangınlarının Önlenmesi Tebliği ile anız yakmanın yasaklandığı belirtildi. Tebliğe göre anız yakanlara her dekar için 386,79 TL idari para cezası uygulanacak. Eğer anız yakma fiili orman ve sulak alanlara bitişik yerlerde ya da yerleşim bölgelerinde işlenirse ceza beş kat artırılacak. Ayrıca, 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun ilgili cezai müeyyideleri de uygulanacak.

Kastamonu'da köy yangını! 12 ev kullanılamaz hale geldi Kastamonu'da köy yangını! 12 ev kullanılamaz hale geldi

Çiftçilere Çağrı

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm çiftçilere anız yangınlarına karşı dikkatli olmaları çağrısında bulundu ve anızların yakılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Kaynak: İHA