Mersin'in Silifke ilçesinde örtü altında yetiştirilen erikler, çiçek açarak meyve vermeye başladı. İlçe genelinde 100 dönüm örtü altı alanda ve toplamda 800 dönüm erik bahçesinden 8 bin ton erik hasadı hedefleniyor.

Mersin'de Erik Hasadı Başlıyor! Eriğin Kilosu 1000 Lira Olacak (3) Result

Martın İlk Haftasında Toplanacak

Ocak ayının ilk haftasından bu yana özel bakıma alınan eriklerin meyveleri, Mart ayının ilk haftasında toplanacak. Bu süreçte Göksu Vadisi köyleri, Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Karahacılı, Ortaören, Silifke'nin Kabasakallı Mahallesi, Atayurt, Atakent ve Taşucu beldelerinde erik üretimi yapılmaktadır. Üretici Murat Temur, bu yıl 800 dönüm araziden yaklaşık 8 bin ton erik hasat etmeyi beklediklerini belirtti.

Antalya Ticaret Borsası Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi Antalya Ticaret Borsası Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi

Mersin'de Erik Hasadı Başlıyor! Eriğin Kilosu 1000 Lira Olacak (4) Result

Silifke'de İlk Turfanda Erik Hasadı

Murat Temur, Göksu Vadisi'nin mikroklima özelliği nedeniyle Türkiye'de ilk turfanda eriğin Silifke'de hasat edildiğini ifade etti. Özellikle Keben başta olmak üzere birçok köyde erik üretimi yapıldığını vurgulayan Temur, bu mikroklimanın Türkiye'ye özgü bir avantaj olduğunu söyledi.

Erik Ağaçlarına Özel İlgi

Keben Mahallesi Muhtarı ve erik üreticisi Murat Temur, Ocak ayında 10 dönümlük erik serasını kapatarak bakıma aldığını belirtti. Erik ağaçlarına çocukları gibi özel bir ilgi gösterdiklerini belirten Temur, soğuk gecelerde soba yakarak, sıcak günlerde seraları açarak çiçek açma ve meyve verme sürecini kontrol ettiklerini ifade etti.

Mersin'de Erik Hasadı Başlıyor! Eriğin Kilosu 1000 Lira Olacak (2) Result

Beklenti Bin TL

Temur, bu yılki hasadın bin TL üzerinde olmasını beklediklerini belirtti. Geçen yıl 500-600 TL arasında satılan ürünlerin bu yıl bin TL civarında olmasını umduklarını ifade eden Temur, devletten ihracatın teşvik edilmesini ve desteklenmesini talep etti. 

Silifke'de Çağlanın Kilogramı 1000 TL'den Satılıyor! Silifke'de Çağlanın Kilogramı 1000 TL'den Satılıyor!

Kaynak: İHA