Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart ayı toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkarma kararını değerlendirdi. Bahar, bu kararın piyasa beklentilerinin aksine bir adım olduğunu belirtti ve “Merkez Bankası’nın almış olduğu kararın çok yerinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

TCMB’nin Kararlı Duruşu

Bahar, TCMB’nin para politikasındaki kararlı duruşun altını çizdi ve ekonomilerin en kırılgan olduğu konuların başında izlenilen politikaların kararlı ve istikrarlı olmamasının yattığını belirtti. Bahar, “Merkez Bankası yönetimini kutluyor, seçim öncesi yapılamaz denileni yaptığı için kararlı duruşu nedeniyle de iş dünyamız adına memnuniyetimizi ifade ediyorum” dedi.

A W168093 01

Kazanmakla Kaybetmek Arasındaki İnce Çizgi

Bahar, Haziran ayından itibaren MB politika faiz artışlarının etkisi ile ekonominin belirli bir oranda yavaşlamaya girdiğini belirtti. Ancak, içinde bulunduğumuz dönemde ekonomide yavaşlama yaşanmasına rağmen enflasyonda istenilen düzeye ulaşılamadığını ifade etti. Bahar, “Bu nedenle faiz artışı kararı, kazanmakla kaybetmek arasındaki çok ince bir çizgiydi. Merkez Bankası ya bugüne kadar alınan faiz artışlarının, ekonomideki yavaşlamanın boşa gittiği bir karar alacaktı ya da beklentilerin aksi yönünde bir adım atarak taviz vermeyecekti. İkinci yolu tercih ettiği için 10 aydır verilen mücadele heba edilmemiş oldu” dedi.

En Kötünün Son Çeyreği

Bahar, nakdi sıkılaşmanın makroekonomi için olumlu bir karar olduğunu ancak KOBİ’lerin finansmana erişiminde de negatif olarak yorumlanabileceğini dile getirdi. Bahar, “MB faiz kararı öncesinde almış olduğu likidite sıkılaştırmasına yönelik adımları nedeniyle piyasa faizleri 10 puan civarında yükseliş kaydetmişti. Yani faiz artış kararı alınmadan önce zaten piyasa faizleri ile politika faizi arasında bir fark oluşmuştu. Dolayısı ile MB politika faizini sabit tutması, piyasa ihtiyaçlarına aykırı bir karar olacaktı. Çünkü piyasanın kendine özgü kuralları var ve bu kurallar her zaman işlemektedir. Bu yüzden bu yorumlara çok katılamıyoruz” dedi. Bahar, yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon sürecinin başlayacağına yönelik en ufak bir kuşkularının kalmadığını belirtti.

Rakıya dev zam geliyor Rakıya dev zam geliyor

Kaynak: ATSO/ Bülten