Rusya Ukrayna'nın Çernihiv Kentini Vurdu Rusya Ukrayna'nın Çernihiv Kentini Vurdu

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya'da 65 göçmenin cesedinin bulunduğu toplu bir mezarın tespit edildiğini duyurdu. Bu trajik olayın ardından, göçmenlerin ölüm koşulları ve kimlikleri hala belirsizliğini korurken, IOM çölden Akdeniz'e kaçırılırken yaşamlarını yitirdikleri düşünülen bu kişilere ilişkin detayları paylaştı.

Uluslararası Göç Örgütü'nün ifadesine göre, mezarın güneybatı Libya'da bulunduğu belirtildi. Ancak, Libya makamlarının olayla ilgili olarak başlattığı soruşturmanın sonuçları henüz netlik kazanmış değil.

Göçmen Kaçakçılığına Karşı Mücadele Gerekliliği Vurgulandı

Bu trajik olayın ardından bir IOM sözcüsü yaptığı açıklamada, "Kayıp bir göçmene veya can kaybına ilişkin her rapor, sevdikleriyle ilgili yanıtlar arayan veya kaybın trajedisini kabul eden kederli bir aileyi temsil ediyor" ifadelerine yer verdi. Ayrıca, örgüt, bu tür trajedilerin göçmen kaçakçılığına ve yasal göç yollarına yönelik koordineli bir müdahalenin ne kadar hayati önem taşıdığını vurguladı.

Libya: Avrupa'ya Gitmek İsteyen Göçmenlerin Ana Geçiş Yolu

Libya, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenler için önemli bir geçiş noktası konumunda bulunuyor. Son dönemde yaşanan bu olay, Libya kıyılarından yola çıkan en az 60 göçmenin Akdeniz'de lastik bir botun sorun yaşaması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından gelmesiyle dikkat çekiyor.

Kaynak: Haber Merkezi