Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen 25. Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali’nin açılışı, Yörük göçünün canlandırılmasıyla gerçekleştirildi. Katılımcılar, at, eşek, deve ve köpekleriyle birlikte Yörük göçünü canlandıran bir kortej yürüyüşü yaptılar.

Yörük Göçü Etkinliği

Festival kapsamında düzenlenen “Yörük Göçü” etkinliği, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İlçenin Gödene Caddesi’nden başlayıp Orhan Okulu Caddesi’ndeki Yörük Obalarına kadar süren etkinlikte, Kumluca halkı adeta sokağa döküldü. Kortej yürüyüşü, yaklaşık 2 saat sürdü.

Yörüklerin Yaşayış Tarzları Sergilendi

Festival, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Kumluca’da yaşayan vatandaşlar, tamamen gönüllülük esasıyla etkinliğe katkıda bulundular. Katılımcılar, Yörük göçünde; at, eşek, deve ve köpekleriyle kortej yürüyüşü yaptılar. Yörüklerin yaşayış tarzlarını, günlük hayatta kullandıkları araç gereçleri, ulaşım şekillerini ve yemek kültürlerini canlandırdılar.

Altın fiyatlarında yükseliş! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 28 Mayıs 2024 Salı Altın fiyatlarında yükseliş! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 28 Mayıs 2024 Salı

Yörük Kültürünün Gelecek Nesillere Aktarılması

Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, Yörük göçünün açılış konuşmasında, “25. Tarım ve Seracılık Festivalimizin startını Yörük Göçümüzle verdik. Yörük kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak amacıyla etkinliğimizi düzenliyoruz. Konserlerimiz ve Yağlı Pehlivan Güreşlerimizle güzel bir festival ortamı yaşıyoruz.” dedi.

Yörük Göçü, Baharın ve Yazın Müjdecisi

Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir de Yörük göçünün önemine değindi. Erdemir, “Yörük göçü, bölgemiz için önemli bir etkinlik. Vatandaşlarımız, baharın ve yazın müjdecisi olarak görüyor. Yıllar öncesinde insanlarımız ovalardan dağlara göçtü. Hayvanlarını götürdüğü ve orada kaldığı bir günün başlangıcı.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi