Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, son zamanlarda ortaya çıkan "sahte üniversite diploması" skandalıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki, bu skandalın arkasında neler yatıyor ve eğitim sektöründe nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

Tatar: Eğitim Sektörünü Korumak Önemli

Cumhurbaşkanı Tatar, yaşanan skandalın ardından yaptığı açıklamada, KKTC'deki eğitim kurumlarının değerine vurgu yaparak, eğitim sektörünün korunması gerektiğini belirtti. Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) destek talep ettiklerini ifade eden Tatar, YÖK'ün Yükseköğretim Planlama, Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) ile işbirliği yaparak sorunların çözüleceğini dile getirdi.

YÖDAK Yetkilileri Tutuklandı

Güzelyurt ilçesinde bulunan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde patlak veren "sahte diploma" krizi, ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Bu süreçte, KKTC'de üniversiteleri denetlemekle sorumlu YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve dönemin Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler dahil olmak üzere birçok yetkili tutuklandı.

Diyanet öğrencilere ‘Kur'an Eğitim Merkezleri’ açıyor Diyanet öğrencilere ‘Kur'an Eğitim Merkezleri’ açıyor

Özersay: Toplumun Her Kesimine Sirayet Etti

Ana muhalefet partisi Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, sahte diplomaların sadece eğitim kurumlarıyla sınırlı kalmadığını, toplumun her kesimine sirayet ettiğini belirtti. Özersay, konunun sadece siyasal bir çürüme olmadığını vurgulayarak, toplumun bazı kesimlerinin de bu duruma ortak olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu: Eğitimi Yaralamak Büyük Zarar Getirir

Eski Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, skandalın eğitim sektörüne büyük zarar verdiğini belirtti. Sucuoğlu, denetimsiz üniversite izinlerinin verilmesinin ve bazılarının tabela üniversitesi olarak kaldığının altını çizdi. Ayrıca, sahte diplomaların kullanılmasının, hem kötü niyetli kullanımlar hem de hiçbir yerde kullanılmayan diplomaların farklı boyutlara taşınabileceğini dile getirdi.

Feyzioğlu: YÖK Heyeti Çalışmalarına Başladı

KKTC talebiyle Ada'ya gelen YÖK heyetinin çalışmalarına başladığını belirten Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC'deki üniversitelerin durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu, 17 üniversitenin YÖK'e akredite olduğunu ancak 5 üniversitenin akreditasyonlarının olmadığını ifade etti. Ayrıca, diploması denk kabul edilen öğrencilerin sayısının, YÖK'ün belirlediği kontenjanlarla sınırlı olduğunu söyledi.

Kaynak: ANKA