İtalya’nın aşırı sağcı gazetesi Libero Quotidiano, ülkenin ilk kadın Başbakanı Giorgia Meloni’ye ‘Yılın Erkeği’ ödülünü verdi. Gazete, bu ödülü “Savaş zamanlarında savaşmasını bilen birini seçtik” ve “Cinsiyetler savaşını kazandığı ve cam tavanı yok ettiği” iddialarıyla savundu. Ancak, bu ödül ülkede cinsiyetçilik tartışmalarına neden oldu.

Muhalif Görüşler

Birçok muhalif gazete ve kadın siyasetçi, bu unvanı eleştirdi. Onlara göre, Meloni’nin “Yılın Erkeği” seçilmesi, erkeklerin daha güçlü olduğu algısından kaynaklanıyor.

“Erkeklerin Üstün Olduğu” Düşüncesi

Merkez soldaki Demokrat Parti üyesi milletvekili Elly Schlein, “Bugün sağcı bir gazete bize siyaset ve iktidarın erkekler için olduğunu açıkladı. Bence bu bir boyun eğme” dedi. Yeşiller ve Sol İttifakı’ndan milletvekili Elisabetta Piccolotti de bu bakış açısının “erkeklerin üstün olduğu” düşüncesinin yansıması olduğunu vurguladı.

ABD ve İngiltere Yemen’in 3 Kentine 22 Hava Saldırısı Düzenledi ABD ve İngiltere Yemen’in 3 Kentine 22 Hava Saldırısı Düzenledi

650X344 Italya Basbakani Meloniden Abye Cagri Buna Izin Veremeyiz 1674568174164

Meloni’nin Başarısı

Öte yandan, aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi lideri Giorgia Meloni, geçen sene ekimde seçimleri kazanarak iktidara geldi

Kaynak: Haber Merkezi