Akın İpek Kimdir? Akın İpek'in serveti Ne Kadar? Hangi Şirketlerin Sahibidir? Akın İpek Kimdir? Akın İpek'in serveti Ne Kadar? Hangi Şirketlerin Sahibidir?

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, Türkiye'de eczacılık alanında yaşanan sorunlara dikkat çekerek, "İktidarı da muhalefeti de uyarıyoruz. Halk sağlığı tehdit altındadır çünkü bugün Türkiye'de bilim insanı yetiştirmek yerine apartmandan bozma üniversiteler açarak yeni mezun işsizler ordusu yaratılmaktadır" dedi.

Eczacılar: "Fakülte Enflasyonuna Dikkat Çekiyoruz"

Türkiye'de bilimsel eczacılığın 185. yıl dönümü dolayısıyla, İstanbul Eczacı Odası Kadıköy İskele Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Eczacılar, "Fakülte enflasyonunu ENAG bile hesaplayamıyor", "Dört duvardan fakülte olmaz", "Fakülte açmak siyasi ranttır" gibi dövizlerle eczacılık fakültelerinin artışına ve işsiz eczacıların sayısının artmasına dikkat çekti.

48Cf34C6 45F5 4755 Ae11 0Ce7Ab3B39E4 W

İşsizlik Tehlikesi Büyüyor

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Özcan, yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı'nın 2023 Raporu'na göre 9 bin 500 fazla eczacı olduğunu belirtiyoruz. Bugün Türkiye'de 9 bin 500 eczacı işsiz durumda ve önümüzdeki dönem, mezun olacak 4 bin 500 eczacı dahil değil. 20 yıl önce 8 olan eczacılık fakültesi sayısı bugün 62'ye çıktı." şeklinde konuştu.

Çözüm Önerileri

Özcan, sağlık bakanlığı ve yüksek öğretim kurulu başkanlığına seslenerek, "Sağlıklı bir eczacılık eğitimi için artık eczacılık fakültesi açılmasına son verilmelidir. Eczacılık fakültesi kontenjanları yüzde 50 oranında düşürülmelidir. YKS sıralama barajı 60 bine çekilmelidir. Mevcut ve öğrenci alımına başlamamış eczacılık fakülteleri AR-GE merkezlerine veya akademisyen yetiştiren kurumlara dönüştürülmelidir." şeklinde önerilerde bulundu.

Meclis'e Çağrı

Özcan, TBMM'deki eczacı vekillere de seslenerek, "Mesleğimiz gelecek endişesi içinde. Eğitim politikası bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Mesleğimizin ve genç meslektaşlarımızın geleceği için taleplerimize mecliste sahip çıkın." çağrısında bulundu.

Kaynak: ANKA