Hatay'ın Amik Ovası havzasında son günlerde etkili olan yoğun yağışlar, felakete neden oldu. Asi Nehri'ni besleyen dere ve ırmaklardaki taşmalar, Aşağıoba Mahallesi'nde bulunan 20'ye yakın evi ve ahırı sular altında bıraktı. İşte, yaşanan sel felaketinin detayları:

Yağışlar Amik Ovası'nda Göle Döndürdü

Doğu Akdeniz bölgesinde başlayan şiddetli yağışlar, Amik Ovası'nda su baskınlarına yol açtı. Aşırı yağışlar nedeniyle Asi Nehri'ni besleyen dereler taştı, Antakya ilçesi havalimanı mevkiinde bulunan Aşağıoba Mahallesi sular altında kaldı. Göle dönen tarım arazileri zarar gördü, buğday tarlalarında ördeklerin serüveni başladı.

Hatay'da Evler Ve Ahırlar Su Içerisinde Kaldı

Evler ve Ahırlar Suların İçinde

20'ye yakın ev ve ahırın sular altında kaldığı felakette, Amik Ovası'nın sular altında kalışı endişe yarattı. Mahalle sakinlerinden Mustafa Kaplan, "Her yıl olduğu gibi evlerimiz bu yılda suyun altında. Devletimizin bir an önce bu durumu çözüme kavuşturmasını istiyoruz. Şu anda köyümüzde 15 - 20 haneye yakın evlerimiz su altında. 20'ye yakın ahır su altında" şeklinde ifade etti.

Hatay'da Evler Ve Ahırlar Su Içerisinde Kaldı

Bodrum'da orman katliamı! 7 dönümlük alandaki ağaçları kesip yaktılar Bodrum'da orman katliamı! 7 dönümlük alandaki ağaçları kesip yaktılar

Mahalle Sakinleri Endişeli

Yağışın etkisiyle 3 kilometre mesafedeki dere taşarak evleri sular altında bıraktı. Mahalle sakinlerinden Hasan Karakaya, "Evlerimiz su altında. Yağış 4-5 gündür etkili. Şu anda yağış durdu. Dere 3 kilometre aşağıdaydı, buraya kadar geldi. Şu anda her yer su altında" diyerek yaşanan felaketi dile getirdi.

Hatay'a bin yataklı şehir hastanesi inşa edilecek Hatay'a bin yataklı şehir hastanesi inşa edilecek

Kaynak: İHA