Hatay'da etkili olan sağanak yağışlar, tarım arazilerini olumsuz etkiledi. 

Antakya ilçesi Demirköprü Mahallesi'nde Asi Nehri'nin taşması sonucu binlerce dönüm arazi sular altında kaldı. Bu durumu değerlendirmek amacıyla bölgedeki su altında kalan tarım arazileri dron ile havadan görüntülendi.

Hatay'da Binlerce Dönüm Tarım Arazisi Sular Altında

Bölgedeki yağışların etkisi devam ettikçe, su altında kalan arazilerin sayısında artış yaşandığı gözlendi. Demirköprü Mahallesi Muhtarı Hüseyin Şahan, son 10 yılda böylesine etkili bir yağış görmediğini ifade ederek, özellikle son bir haftadır devam eden yağışların tahmini olarak 10 bin dönüm araziyi su altında bıraktığını belirtti. Bu durumun özellikle buğday üretimini olumsuz etkilediğini ve zararın minimuma indirilmesi için ekiplerin gece gündüz çalıştığını söyledi.

Hatay'da Binlerce Dönüm Tarım Arazisi Sular Altında

Demirköprü Mahallesi Muhtarı Şahan, Asi Nehri'nin taşması nedeniyle ortaya çıkan durumu şu sözlerle ifade etti: 'Özellikle son 1 haftadır yağışların böyle olması tahmini 10 bin dönüm araziyi su altında bıraktı. Buğdaylarımız zarar gördü. Zararı minimuma indirmek için ekipler, gece gündüz çalışıyor. Asi Nehri taştı ve durum gördüğünüz gibi.'

Antalya hava durumu 25 Şubat 2024 Antalya hava durumu 25 Şubat 2024

Hatay'da Amik Ovası sular altında kaldı Hatay'da Amik Ovası sular altında kaldı


 

Kaynak: İHA