ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsrail'in Gazze'deki 'insani felaketi hafifletmek için' gerekli adımları atmamasını eleştirdi. Harris'in bu açıklamaları, Biden yönetiminin İsrail'e baskı yapma isteğinin artmasıyla gündeme geldi.

İngiliz Petrol Devi BP'ye Dava: Iraklı Baba Oğlunun Ölümü nedeniyle dava açtı İngiliz Petrol Devi BP'ye Dava: Iraklı Baba Oğlunun Ölümü nedeniyle dava açtı

Harris, Pazar günü Alabama'daki Edmund Pettus Köprüsü'nde yaptığı konuşmada, Gazze'de acil bir ateşkes çağrısında bulundu. Aynı zamanda Hamas'ın çatışmaları durdurmayı kabul etmesini ve rehineleri serbest bırakmasını talep etti. Harris'in konuşma yaptığı köprü, ABD'deki sivil haklar hareketinin tarihinde önemli bir noktayı temsil ediyor.

Eleştiriler İsrail'e Yöneltildi

Harris, İsrail'in yanı sıra Hamas'a da çağrıda bulundu, ancak eleştirilerinin büyük bölümünü İsrail'e yöneltti. 'Gazze'de insanlar açlıktan ölüyor, şartlar insanlık dışı' diyen Harris, İsrail hükümetini daha fazla yardım sağlamaya çağırdı. Harris, İsrail'den daha fazla yardım akışı sağlamasını, yardım gönderilerine kısıtlamalar getirmemesini, insani yardım personeline ve araçlarına zarar verilmemesini ve Gazze'deki temel ihtiyaçların karşılanmasını istedi. Başkan Yardımcısı'nın açıklamaları, ABD'deki İsrail politikası hakkında giderek artan rahatsızlığın bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Kasım seçimlerine yaklaşılırken, Biden yönetiminin İsrail'e desteği bazı seçmenler arasında endişe yaratmış durumda.

Geçici Ateşkes Beklentisi

ABD, Ramazan ayı öncesinde Gazze'de geçici bir ateşkesin sağlanmasının yakın olduğunu iddia ediyor. Cumartesi günü başlayacak olan Ramazan öncesinde, Amerikan yetkililer İsrail'in anlaşmayı prensip olarak kabul ettiğini belirtti.

Hamas'ın Durumu

Pazar günü Hamas delegasyonu, Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderek ateşkes müzakerelerinde son pürüzleri gidermeye çalıştı. Ancak görüşmelerde ilerleme kaydedilip kaydedilmediği henüz netlik kazanmış değil.

İsrail ile Görüşmeler Devam Ediyor

Harris'in Beyaz Saray'da İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz'la görüşmesi bekleniyor. Bu görüşmenin Gazze'deki durumu etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor.

Kaynak: Kardelen Özdemir