Norveç'te Helikopter Kazası: 1 Ölü 5 Yaralı Norveç'te Helikopter Kazası: 1 Ölü 5 Yaralı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında Gazze'deki savaşa dair önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, geçmiş toplantılarda İsrail'in saldırılarının bölgesel barış ve güvenliği riske atabileceği uyarısını yineleyerek, çatışmanın 109. gününe girilirken uluslararası toplumun Gazze ve Batı Şeria'da akan kanı durdurmaktan aciz olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı, Gazze'nin bir açık hava hapishanesi olmaktan çıkıp İsrail'in askeri operasyonlarla sivilleri hedef aldığı bir savaş alanına dönüştüğünü ifade etti. Ayrıca, İsrail'in güvenliği ve meşru müdafaa hakkı iddialarının inandırıcı olmadığını, çatışmanın İsrail'in güvenliğini sağlama amacını taşıdığını vurguladı. Fidan, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarına dikkat çekerek, uluslararası hukuka ve düzene olan inancın yeniden tesis edilmesi için sorumluların hesap vermesi gerektiğini ifade etti. Gazze ve Batı Şeria'da devam eden çatışmanın coğrafi olarak tırmanmasının önlenmesinin önemine vurgu yaptı ve bölgedeki gelişmelerin endişe verici olduğunu belirtti.

Bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı

Bakan Fidan, Gazze ve ötesindeki savaşı durdurma sorumluluğuna vurgu yaparak, İsrail ve destekçilerini diplomatik çözüm aramaya çağırdı. Ayrıca, geçici çözümlerin işe yaramayacağını ve çatışmanın sonrasında Gazze'nin kimin tarafından yönetileceği konusunun, Filistinlilere ait olduğunu belirtti. Fidan, iki devletli çözüm üzerinde adil ve kalıcı bir barışın nasıl güvence altına alınabileceği konusundaki çabaların odak noktasının başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması olduğunu ifade etti ve İsrail ile Filistinliler arasında barışı sağlayacak bir garantörlük mekanizması kurulması çağrısını yineledi. Son olarak, uluslararası toplumun Gazze'deki mevcut durumu devam ettirmesinin temel ilkeleri ve ahlaki değerleri daha da sarsacağını belirterek insanlığın geleceği için bu değerlerin erozyonunu durdurmak adına harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: İHA