Kötü yönetim OSB’leri vurdu

OSB’lerde doğalgaz ve elektrik kısıtlamalarını eleştiren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nı soru yağmuruna tuttu, üretimin durdurulmasını eleştirdi

Kötü yönetim OSB’leri vurdu

Kötü yönetim OSB’leri vurdu

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, OSB’lerde önce doğalgaz, ardından enerji kısıtlamasına giden ve ülkede sanayi üretiminin 3 gün süre ile durdurulması kararını veren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’i eleştiri ve soru yağmuruna tuttu. Subaşı; ‘’Türkiye’nin şu anda en önemli ihtiyacı olan sanayi üretimini durdurmaya yönelik bu uygulamayı anlamak mümkün değil.  Bu da başımızdaki kötü yönetimin akıl almaz kararlarından biri’’ dedi

 

TBMM Başkanlığına bu sabah bir soru önergesi vererek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yazılı olarak cevaplandırmasını isteyen Hasan Subaşı, İran boru hattında meydana gelen arıza nedeniyle bu ülkenin 10 gün süre ile gaz veremeyeceğini açıklamasının ardından başımızdaki kötü yönetimin akıl almaz ve vurdumduymaz kararlar almasını eleştirdi. Subaşı açıklamasını şöyle sürdürdü: “İran’ın bu kararı ile birlikte doğal gaz çevrim santrallarına gaz kısıntı uygulaması duyuruldu. Firmaların üretimde kullandığı doğalgaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yüzde 40 oranında kısıtlandı. Günlük tüketimdeki yüzde 40 oranındaki doğalgaz kesintine uymayanlara müeyyideler uygulanacağını açıklandı. Alınan son kararla 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm OSB’lerde 3 ile 4 gün arası elektrik kısıntısı uygulanacağını, firmaların aydınlatma ve güvenlik için elektrik kullanabileceği ancak üretim için elektrik kullanılamayacağı uyarısı yapılmıştır. Yani ülkede sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracaktır.”

 

“TELEFONLA BİLDİRİLDİ”

Böylesi önemli bir kararın TEİAŞ tarafından OSB’lere yazı gönderilmeden, telefon aracılığıyla yapılması kötü yönetimin ne boyutlara vardığını gözler önüne serdiğini söyleyen Antalya Milletvekili Hasan Subaşı; ’’Üretimin ve ihracatın artış ivmesi gösterdiği bir dönemde OSB’lerde yaşanan elektrik kesintileri sanayicileri zor durumda bırakmak demektir’’ dedi. Subaşı  Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar ile görüşmesini de hatırlatarak,  ‘Temel ihtiyaç maddelerine erişimde sorunlar yaşanabilir. Tarım, imalat ve lojistik sektörü günlük dönen, günlük ihtiyaçları olan hayati öneme sahip sektörler. Bu sektörlerin sekteye uğraması, ülke çapında büyük bir tedarik sıkıntısını beraberinde getirebilir” dediğini söyledi.

 

Üretiminde bozulabilecek malzeme kullanan fabrikalarla, günlük yemek, dezenfektan, süt ürünleri ve daha birçok alanda üretim yapan fabrikalarda büyük sıkıntılar baş göstereceğini ve üretmek bir yana zarara uğratacağını dile getiren Hasan Subaşı, ‘’Birçok OSB konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu ve üretimi durdurduğunu açıkladı’’ diye konuştu.

 

DEPOLANAN GAZ NE OLDU?

Türkiye’de Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisleri ile tuz kavernalarından oluşan Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi olmak üzere iki ayrı sahada depolama tesisi bulunduğunu söyleyen Antalya Milletvekili Hasan Subaşı açıklamasına şöyle devam etti:  “BOTAŞ tarafından Ekim 2021 tarihinde yapılan açıklamada ‘Tuz Gölü ve Silivri yer altı doğal gaz depolarında 3 milyar metreküpün üzerinde bir gaz kullanıma hazır tutulduğu ve mevcut şartlardaki stok kış mevsiminde Türkiye’nin yaklaşık 33 günlük konut tüketimine denk geldiği’ ifadelerine basında yer almaktadır. Bununla birlikte Karadeniz'de kısa sürede toplamda 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yapıldığı bizzat Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Türkiye’nin şu anda en büyük ihtiyacı olan sanayi üretimini durdurmaya yönelik bu eylemleri anlamak mümkün değil. Bu zihniyet ülkeyi batırmaya götürüyor!”

 

Haber Merkezi


Yorum Yap