Antalya Buse’ye ağlıyor

Antalya, hayatı adeta felç eden felakette hortumun Kemer’in Ağva Deresi’ne savurduğu otomobildeki 20 yaşındaki Kader Buse Acar’a ağlıyor. Önceki gün akşam saatlerinde sona eren ve dün sabah tekrar başlayan Buse’yi arama çalışmalarından sonuç alınamadı; talihsiz genç kızın ancak çantasına ulaşılabildi.

Antalya Buse’ye ağlıyor

Antalya Buse’ye ağlıyor

ANNESİNİN İLK SÖZLERİ: KIZIM KURTULDU MU 

Hortum sırasında Ağva Deresi'ne uçan otomobilden kurtularak, çevredekilerin yardımıyla kıyıya çıkan ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde  tedavi altına alınan Buse Acar’ın annesi Ayla Akkın’ın kendine gelir gelmez ilk sözleri, "Kızımdan haber var mı? Kızım bulundu mu?" oldu. Yakınlarının teskin ettiği Ayla Akkın, "Kızımdan gelecek haber, benim için her şeyden, canımdan da önemli" dedi.

 FELAKETİN YARALARI SARILIYOR

Antalya’da  saatteki hızı 100 kilometreyi geçen fırtınanın bölgede yol açtığı hasar, dün sabah günyüzüne çıktı. Hortum felaketinin yaraları sarılmaya başlandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fırtına ve hortumun etkili olduğu Kemer'e gelerek, Ağva Deresi'nde kaybolan Kader Buse Acar'ı arama çalışmalarını yerinde takip edip, yetkililerden bölgedeki hasarla ilgili bilgi aldı.

Antalya Kemer'de Ağva Deresi'ne uçan otomobilden kurtularak, çevredekilerin yardımıyla kıyıya çıkan Buse Acar’ın annesi Ayla Akkın, olay yerindeki ilk tedavisinin ardından kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedaviye alındı.  Buse Acar’ın Boyun ve bel bölgesinden aldığı darbelerle yaralandığı tespit edilen Akkın, gözlem altında tutuluyor. Acılarını hissetmediğini, tek düşüncesinin dereye uçan araçta kaybolan kızı Kübra Buse Acar'ın bulunması olduğunu dile getiren Ayla Akkın'ın, kendisine geldikten sonraki ilk sözleri "Kızımdan haber var mı? Kızım bulundu mu?" oldu. Yakınlarının teskin ettiği Akkın, "Kızımdan gelecek haber, benim için her şeyden, canımdan da önemli" dedi.

Kader Buse Acar'ı arama çalışmaları önceki gece havanın kararması nedeniyle durdurulmuştu. Çalışmalar dün sabah saat 08.30 itibariyle yeniden başladı. Arama çalışmalarına Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü ekipleri, Jandarma Arama Kurtarma Su Altı Timi ekipleri katıldı. Dalgıçlar hem su altında hem de yüzeyde arama yaparken, jandarma da arama köpekleriyle ormanlık alanda arama yapıyor. Arama kurtarma çalışmalarını Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na atanan Tuğgeneral Tekin Aktemur de takip etti.

 ANNENİN İLK SÖZÜ: KIZIM BULUNDU MU?

 

Antalya Kemer'de Ağva Deresi'ne uçan otomobilden kurtularak, çevredekilerin yardımıyla kıyıya çıkan Buse Acar’ın annesi Ayla Akkın, olay yerindeki ilk tedavisinin ardından kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedaviye alındı.  Buse Acar’ın Boyun ve bel bölgesinden aldığı darbelerle yaralandığı tespit edilen Akkın, gözlem altında tutuluyor. Acılarını hissetmediğini, tek düşüncesinin dereye uçan araçta kaybolan kızı Kübra Buse Acar'ın bulunması olduğunu dile getiren Ayla Akkın'ın, kendisine geldikten sonraki ilk sözleri "Kızımdan haber var mı? Kızım bulundu mu?" oldu. Yakınlarının teskin ettiği Akkın, "Kızımdan gelecek haber, benim için her şeyden, canımdan da önemli" dedi.

PAKDEMİRLİ: İNŞALLAH KIZIMIZA CANLI ULAŞIRIZ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  Buse Acar'ı (20) arama çalışmalarını olay yerinde inceledi. Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün ed katıldığı inceleme çalışmalarında Bakan Pakdemirli, baba Ahmet Acar'ın koluna girerek, teskin etmeye çalıştı. Pakdemirli, olay yerindeki çalışmaları koordine eden İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur'dan da bilgi aldı. Tuğgeneral Aktemur, Ankara'dan 12 kişilik profesyonel ekibin çalışmalara katıldığını belirterek, deniz ve derede 21 dalgıcın arama çalışmalarına katıldığını söyledi. Aktemur, "Şu anda bir şeye ihtiyacımız yok. 2 Sahil Güvenlik botu denizde arama yapıyor. Aracın içinde Buse yoktu, camların hepsi patlaktı" dedi.

FELAKETİN YARALARI SARILIYOR

Antalya’da  saatteki hızı 100 kilometreyi geçen fırtınanın bölgede yol açtığı hasar, dün sabah günyüzüne çıktı. Kemer ile Kumluca'da iki ayrı noktada denizde oluşan ve karada etkili olan hortum felaketinin yaraları sarılmaya başlandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fırtına ve hortumun etkili olduğu Kemer'e gelerek, Ağva Deresi'nde kaybolan Kader Buse Acar'ı arama çalışmalarını yerinde takip edip, yetkililerden bölgedeki hasarla ilgili bilgi aldı.

 

Merkez Muratpaşa ve Konyaaltı'nın yanı sıra Kemer, Finike, Kumluca, Serik, Demre ve Kaş ilçelerinde dün etkili olan hortumda 2 kişi yaşamını yitirirken, dereye uçan otomobilde bulunan Kader Buse Acar (20), akıntıya kapılarak, kayboldu. Yaralanan 15 kişi ise hastanelerde tedaviye alındı. Evlerin çatılarını uçuran hortumda ağaçlar devrildi, dev dalgalar sahili döverken, seralarda ve ekili alanlarda büyük hasar meydana geldi. Hortum, kentte hasar konusunda da ağır bilançoya neden oldu. Seralar başta olmak üzere ekili alanların yanı sıra birçok ev ve iş yerinde ağır hasar oluştu.

 

Antalya Valiliği'nde oluşturulan kriz masası yönetiminde, kentte hasar tespit çalışmalarına başlandı. Milyonlarca liralık hasara yol açtığı belirtilen hortumun, turizmin yanı sıra Türkiye'nin meyve ve sebze deposu olarak görülen Antalya'ya faturası ağır oldu. Hortumun mağdurlarının yaralarının sarılması için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Fırtına nedeniyle enerji kesintisi yaşanan Finike'de, ilçenin tamamına elektrik verildi. İlçede hasar tespit çalışmalarının hafta sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.

 

BAKAN PAKDEMİRLİ BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, öğle saatlerinde fırtına ve hortumun etkili olduğu Kemer'e geldi. Bakan Pakdemirli, Ağva Deresi'nde kaybolan Kader Buse Acar'ı arama çalışmalarını yerinde takip etti, yetkililerden bölgedeki hasarla ilgili bilgi aldı. Pakdemirli, ardından hortum felaketinin yaşandığı Kumluca ilçesine geçti.

İLÇEDE HOPARLÖRDEN UYARI

Kumluca ilçesinde dün meydana gelen hortum sonrası çok sayıda sera ve narenciye bahçesi zarar gördü. Çoğunlukla domates, patlıcan, biber, salatalık seraları ile portakal ve limon bahçelerinde Kumlucalılar, hasar olmayan ürünlerini kurtarma çalışmalarına başladı. Yetkililerin hasar tespit çalışmaları yaptığı bölgelerde üreticiler de sabahın ilk ışıklarında yıkık seralarına gelerek, meyve ve sebze toplamaya başladı. Seraların yanı sıra bölgede tarım işçilerinin konakladığı bazı evlerin çatısının uçtuğu, hasar gördüğü gözlendi. İlçede belediye hoparlöründen anonsla da zaman zaman şiddetli olabilecek rüzgara karşı dikkatli olunması konusunda uyarı yapıldı.

ÇİFTÇİLER SAĞLAM ÜRÜNLERİ TOPLAMAYA BAŞLADI

İlçede domates serası zarar gören üreticilerden İsmail Demirel, ailesiyle sabah erken saatlerde seraya gelerek, zarar görmeyen ürünleri topladıklarını anlattı. Devletten destek beklediklerini dile getiren Demirel, "Dün 5 dakika içinde yaşanan hortumda her şeyimiz gitti. Mağdur olduk. Domates, her şey zarar gördü. Ortakçıyım, sigortam yok. Hasadımızı yeni yapıyorduk ancak hortum sonrası hasadımız bitti artık. Kurtarabileceğimiz ürünleri kurtarmaya çalışıyoruz. Zararım 300 bin lira" dedi.

 'İŞÇİLER CANINI ZOR KURTARDI'

Çiftçilerden Muhammet Çelik, önceki gün  denizden oluşan hortumun iç kesimlere kadar 10 kilometrelik hatta etkili olduğunu söyledi. Çelik, “Hortum sırasında serada çalışan işçilerimiz vardı. Bölgedeki seralarda genellikle domates var. Bölgede hasar tespiti yapılıyor. Patlıcan, biber, salatalık tüm ürünlerimiz zarar gördü. Ben de seradaki zararımı inceliyorum. Üretim şartları bu sene yağıştan selden dolayı kötüydü. Bu ürün fiyatlarına da yansıdı. Çiftçi para kazanacağı zaman hiçbir şey kalmadı. Serada çalışan işçilerimiz canını, evdeki çocuklarını zor kurtardı" diye konuştu.(DHA)

 


Yorum Yap