ABD'de süresiz çalışma ve oturum hakkı sunan Green Card için 2023 yılında başvurular 4 Ekim'de başlamış ve 7 Kasım'da sona ermişti. Peki, Green Card sonuçları ne zaman açıklanacak ve başvuru şartları nelerdir?

Green Card Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Belirlenen takvime göre, Green Card başvuru sonuçları **4 Mayıs 2024** tarihinde ilan edilecek. DV Lottery resmi internet sitesi üzerinden adayların erişimine açılacak olan Green Card sonuçları, teyit numarası (Confirmation Number) ile görüntülenebilecek.

Green Card Başvuru Şartları Neler?

Amerikan hükümeti her yıl Green Card çekilişine katılım için uygun ülkeler listesi açıklıyor. Türkiye, şimdilik uygun ülkeler arasında yer alıyor. Green Card başvurusu yapabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor:

- En az lise mezunu olmak ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmayı belgelemek gerekiyor.
- Başvurmak için 18 yaşın üstünde olma şartı aranıyor.
- Başvuruların mutlaka resmi web sayfası üzerinden yapılması gerekiyor. Posta veya elden başvuru kabul edilmiyor.
- Başvuru için istenilen fotoğraf verilen ölçülerle birebir uyumlu olmalı. Fotoğraf yüzünden pek çok aday elenebiliyor.
- Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını iyi saklamak gerekiyor. Bu numarayı tekrar isteme şansınız bulunmuyor.
- Başvurmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekmiyor.
- Başvurmak için İngilizce yeterliliği istenmiyor.
- Evli çiftlerin başvurusu şanslarını ikiye katlayabiliyor, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card sahibi oluyor.

CHP Milletvekili Ulaş Karasu Kalp Krizi Mi Geçirdi? Ulaş Karasu'nun Sağlık Durumu Nasıl? CHP Milletvekili Ulaş Karasu Kalp Krizi Mi Geçirdi? Ulaş Karasu'nun Sağlık Durumu Nasıl?

Green Card ile gidenler ne iş yapar?

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkını ve dilediğiniz kadar oturma izni verir. Green Card, dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat etmenizi sağlar. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir.

Green Card mülakatta ne soruluyor?

Mülakatta başvuru sahibinin kimliği, aile durumu, iş geçmişi, eğitim durumu, mali durumu ve ABD'de kalma nedeni gibi konular hakkında sorular sorulur. Ayrıca başvuru sahibinin ABD yasalarına uygunluğunu belirlemek için arka plan kontrolleri yapılır.

Green kart çıkınca ne yazıyor?

Kazandığınız takdirde, ekranda isminizin yazılı olduğu bir mektup çıkacaktır. Karşınızda üstünde barkod olan, sizin adınıza yazlmış uzun bir mektup görüyorsanız kazandınız demektir. Tebrik ederiz. Artk işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Green Card ömür boyu geçerli mi?

Green Card Ömür Boyu Geçerli Mi? Green card'ın geçerliliği, kişilerin green card almalarından sonra başlayarak ömür boyu olmak üzere devam eder.

Green Card sahibi ailesini getirebilir mi?

Bir Green Card sahibi olarak, belirli aile üyeleriniz de sizinle birlikte daimi ikametgah ile Amerika'ya gelebilir, çalışabilir ve eğitim görebilirler. Aile üyeleriniz konusunda belirli sınırlamalar vardır.

Green Card tamamen şans mı?

Çekiliş, online ortamında tamamen dijital bir sistemle gerçekleştirildiğinden başvuru yapanların hepsi eşit şansa sahiptir. 

Kaynak: Haber Merkezi