HDP'li Eski Vekilden Provokatif Paylaşım! HDP'li Eski Vekilden Provokatif Paylaşım!

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, partililerle birlikte Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Günaydın, 27 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunun bazı hükümlerine itiraz ettiklerini hatırlattı.

Turizm Potansiyelini Tehdit Eden Düzenlemeler

Türkiye'nin turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Günaydın, yasada yer alan turist rehberliği düzenlemelerinin ülkenin turizm potansiyelini olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Bu düzenlemelerin, Türkiye'nin turizm sektörünü geriye götürebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekti.

Madencilik Düzenlemelerine İtiraz

Günaydın, madencilikle ilgili yasal düzenleme hakkında da Kurban Bayramı sonrası Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapacaklarını ve bu konuyla ilgili hazırlıklarının devam ettiğini bildirdi.

G Pylwwz Xo A A Gk S K

"Anayasa Mahkemesinin Daha Hızlı Çalışmasını Bekliyoruz"

Geçen hafta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile birlikte AYM Başkanı Kadir Özkaya'yı ziyaret ettiklerini aktaran Günaydın, ziyarette CHP'nin AYM'ye yaptığı başvuruların gündeme geldiğini söyledi. Ayrıca, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) ilişkin iptal kararının da görüşüldüğünü belirtti.

6 Yıllık Bekleyişin Ardından Gelen İptal Kararı

Günaydın, AYM'nin 2018'de çıkarılan KHK'yi 6 yıl sonra iptal ettiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"Anayasa Mahkemesi 2018'den 2024'e kadar tam 6 yıl bekledikten sonra bu KHK'nin neredeyse tüm hükümlerini iptal etti. Bu, 2017'de kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin idari yapısını ortadan kaldıran bir Anayasa Mahkemesi kararı niteliğindeydi. Neden 6 yıl beklendi? Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ama Anayasa Mahkemesi kararları; Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 6 yıldan fazla süredir hukuka aykırı olarak yürütüldüğünü bir Anayasa Mahkemesi kararıyla tespit etmiş oldu. Ondan sonra da bir yıllık bir geçiş süreci verdi. Biz Sayın Başkan'a Anayasa Mahkemesinin bu konularda daha hızlı çalışmasını beklediğimizi ifade ettik. Kendisi oldukça yapıcı bir şekilde Anayasa Mahkemesinin dikkatle ve özenle bir çalışmayı sürdürme gayretinde olduğunu ifade etti."

G Pylww8 Xg A Ai Z8A

Kaynak: AA