EKPSS, ÖSYM tarafından düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın kısaltmasıdır. Bu yılın sınavı 28 Nisan'da gerçekleşti ve tam 115 bin adayın katılımıyla tamamlandı. Şimdi ise kura çekimi için geri sayım başladı. 2024 EKPSS kura başvuru şartları nelerdir? İşte, detaylar...

EKPSS Başvuru Süreci ve Tarihleri

ÖSYM'nin belirlediği başvuru ve sınav takvimi çerçevesinde, EKPSS kurasına başvurular 6-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında alınacak. Başvuru sürecini kaçıran adaylar için ise geç başvuru imkanı 4-5 Haziran 2024 tarihleri arasında sunulacak.

EKPSS Kura Başvuru İşlemleri

Daha önce sınava başvurmuş ve engel durumuyla ilgili herhangi bir değişiklik yapmayan adaylar için ek belge düzenlemesi gerekmemektedir. Geçerli bir fotoğrafı olan ve eğitim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar, başvurularını ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden bireysel olarak yapabilirler.

Ancak ilk defa sınava girecek veya kuraya başvuracak adaylar için durum farklıdır. Bu adaylar için engel durumu bilgisi olmayan veya bilgilerinde değişiklik olanlar için Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi düzenlenecektir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Gündüz Bakımevinde Mezuniyet Sevinci Antalya Organize Sanayi Bölgesi Gündüz Bakımevinde Mezuniyet Sevinci

EKPSS BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi

Bu belge, her aday için görevli tarafından 3 kopya olarak düzenlenir ve aday ile görevli tarafından imzalanır. Engelli adaylar için imza atma durumu yoksa uygun bir uyarı yazısı eklenir. Belgenin bir kopyası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü'nde, bir kopyası adayda kalırken, diğer kopyası ise başvurunun yapıldığı ÖSYM Başvuru Merkezi'ne teslim edilir.

Kuraya başvuran adaylar için düzenlenen bu belgede, adayın sadece engel durumu yazılır, diğer bilgiler boş bırakılır.

EKPSS Kura Başvuru Şartları

EKPSS'ye veya kuraya başvuracak adaylar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesinin değişik 7'nci fıkrası dışındaki koşulları taşımalıdır. Ayrıca, "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre en az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabilir.

2024-Kura'ya başvuracak adayların Ek'te yer alan 2024-EKPSS/Kura Başvuru Kılavuzu'nu dikkatle incelemeleri önemlidir.

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Haber Merkezi