Ticaret Bakanlığı, son dönemde artan vatandaş şikayetleri üzerine dijital abonelik platformlarına yönelik inceleme başlattı. Bu inceleme sonucunda, TV yayını, film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformlarına 166 milyon TL tutarında idari para cezası uygulandı.

İnceleme ve Cezalar

Bakanlık, 2023 yılı içerisinde tüketicilerden gelen şikayetler üzerine bu platformlara yönelik incelemeler başlattı. İncelemeler sonucunda, abonelik sözleşmelerinin tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği ve haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği tespit edildi.

Asgari ücret ile geçinenlerin kira ödeme şansı yok! Ücret asgari kira azami Asgari ücret ile geçinenlerin kira ödeme şansı yok! Ücret asgari kira azami

Tüketicilerin Mağduriyeti

Bu ve benzeri ihlaller nedeniyle, tüketicilere haksız tahsilat ve iade süreçlerinde yaşatılan mağduriyetler dolayısıyla ilgili dijital abonelik platformlarına 166 milyon TL tutarında idari para cezası kesildi.

Bu durum, dijital abonelik platformlarının tüketicilere daha adil ve şeffaf hizmet sunmaları gerektiğini gösteriyor. Ayrıca, tüketicilerin haklarını korumak ve mağduriyetlerini önlemek için devletin ne kadar kararlı olduğunu da gösteriyor.

Kaynak: Kamer Durdu