Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Burdur Devlet Hastanesi'nde iki hastanın hayatını kaybetmesine neden olan diyaliz skandalı hakkında açıklamalarda bulundu. Pala, 'Hastanenin klima sisteminde kullanılan bir kimyasalın arıtma sistemine, oradan da diyaliz için kullanılan saf su tankına karıştığı iddia ediliyor. Bu nedenle, saf suyla diyalize giren hastalar kimyasal maddeye maruz kalmış ve durumları ağırlaşmıştır,' dedi. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın toplumu doğru bilgilendirmeyerek şeffaflıktan uzak bir tutum sergilediğini belirtti.

'Şeffaflıktan Uzak Bir Yönetim'

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala ve CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Burdur Devlet Hastanesi'nde gerçekleşen olayla ilgili yaptıkları incelemenin ardından, TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında Sağlık Bakanlığı'nın tutumunu eleştirdi. Pala, '25 Mayıs'ta Burdur Devlet Hastanesi'nde hem sabah hem de öğleden sonra diyaliz seansına giren hastalar fenalaşarak tekrar hastaneye getirildi. Toplamda 33 hasta farklı illerdeki hastanelere sevk edildi. Ancak beş gün geçmesine rağmen ne Burdur Valiliği'nden ne de Sağlık Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama yapılmadı,' şeklinde konuştu.

Edirne'ye içme suyu sağlayan barajın doluluk oranı yüzde 23 seviyesine düştü Edirne'ye içme suyu sağlayan barajın doluluk oranı yüzde 23 seviyesine düştü

Burdur'da diyaliz skandalı! Antalya İl Sağlık Müdürü son durumu açıkladı Burdur'da diyaliz skandalı! Antalya İl Sağlık Müdürü son durumu açıkladı

'Sağlıkta Dönüşüm Programının Çöküşü'

Pala, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2003 yılından bu yana uyguladığı sağlıkta dönüşüm programının iflas ettiğini belirterek, 'Burdur'da Sayın Vali’den randevu almamıza rağmen görüşmemiz engellendi. Hastane yöneticileri bilgi vermekten korkuyor. Bu durum, kamu yönetiminin ve sağlık sisteminin ne kadar çöktüğünün bir göstergesidir,' dedi.

Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz sonrası skandal Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz sonrası skandal

'Tek Adam Rejiminin Sonuçları'

CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ise, 'Hastayı müşteri, kurumu işletme olarak gören yapı, 21 yılda kurdukları sistemle bu skandalı büyütmüştür. 30'dan fazla vakayı gizlemeye çalışarak, milletvekillerine ve halka kapıları kapatarak olayı soğutmaya çalışıyorlar. Bu, tek adam rejiminin kaosa ve infiale neden olduğunun açık bir örneğidir,' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı'nı Eleştirdi

Çan, Sağlık Bakanı'na yönelik eleştirilerini sürdürerek, 'Cumhuriyet tarihinin pandomimlerle anılacak bir bakanı var. Hekimlere ve sağlık emekçilerine hakaret ederek, hala bir açıklama yapmıyor ve ortada görünmüyor,' dedi.

Burdur'daki diyaliz skandalında ikinci ölüm! Burdur'daki diyaliz skandalında ikinci ölüm!

Burdur'da diyaliz sonrası hayatını kaybeden hasta defnedildi Burdur'da diyaliz sonrası hayatını kaybeden hasta defnedildi

Kaynak: ANKA