Öyle sanıyorum ki taşradaki hastanelerde ve tedavi kurumlarında yaşananlar hakkındaki ağır ve dayanılmaz gerçekler yetkililer tarafından bilinseydi, çözüm olur muydu bilinmez. Biliyoruz ki birçok hastanede yaşanan olumsuzluklardan haberdar olunsaydı vicdani manada onlara razı olamaz ve gereğini yapılması gerekirdi.
Ben hastaneye her gidişimde tanık olduğum haksızlıkları ve hukuksuzlukları, sivil itaatsizlik çerçevesinde, gönüllülük esasına göre baş hekimlere ve üst düzey yetkililerine ileterek çözüme katkı koymaya çalışıyorum. Ama maalesef bazı kurumlarımızın gereken duyarlılık içinde davranmadıklarına da tanık olduğumda da yüreğim bin parçaya bölünmektedir.
SAYIN YETKİLİLER; Şimdi size bir iki örnekle kurumlarımızın profilleri hakkında özet bilgiler sunayım. (Bir hastanın yaşadıklarından) Vatandaş ağır bir zatürre vakasıyla uzunca bir zaman içinde mağdur durumdadır. Hastalığı yeniden nüks etmiştir. Hastaneye baş vurur, sağlık sorunu hakkında gerekli verilerin alınması için (kan değerlerinin tespiti, tahlil- film alınması vb.) bir çalışma yapılması gerekli olduğu kanaatine rağmen bir iki parça ilaç yazılıp hasta geri gönderiliyor.
Hastanın sıkıntısı artmış ölme derecesine gelmiştir. Kimsesizdir, bir yolunu bulup güç bela son nefeste özel bir hastaneye attırır kendini. SGK güvencesine rağmen özel hastaneye binlerce lira ödemek zorunda kalmıştır. Hastane derhal el koyar duruma, Film grafi, kan ve umum tahliller süreci, boğaz kültürü yapılması ve benzeri olarak bedeni üzerinde anlamlı bir araştırma yapılarak hasta haklarının tamamı üzerinde ciddi bir çalışma yapılmıştır. Esasen söz konusu hasta sağlık bakanlığı bünyesinde insanlığa uzun yıllar hizmet vermiş bir şahıstır. Rutin uygulamaların dışında başkaca Bir öncelik ve üstün hizmet istemiş değildir.
Şimdi merak ediyoruz ve soruyoruz, eski paramızla düşünürsek, katrilyonlarca borçlanarak ve onlarca yıl yüksek oranlarda kiralarını ödeyeceğimiz hastanelerden, ölüm derecesinde bile neden gerekli olanlar işlem ve uygulamalar yapılmadan hasta geri gönderiliyor...
Diğer taraftan; ulusal basında ve benzeri haber kaynaklarıyla da sıkça yayınlandığı gibi, hastanelerimizden randevu almak neden bu derece zor ve imkânsız noktalarda bulunuyor. Baş döndüren bir teknoloji çağında vatandaşlar olarak, en zor anımızda bile ihtiyaç olan zamanlama içinde neden randevu alıp ilgili kliniklerde muayene olamıyor ve tedavi olamıyoruz… Ortada muhakkak bir ciddi sorunlar yumağı var. Bunun çözümünü bulmalıyız. Ayrıca hastanelerimizde müthiş bir yabancı salgını var. Biz hamiyet sever bir milletiz. Merhamet sahibi bir toplum yapısına sahibiz., Fakat şahsen bu ülkenin sağlık davasına 60 yıl hizmet etmiş naçizane bir uzman kişi olarak hastane kapılarında; bu ülkeye hiç yarar sağlamamış, hatta hak etmediği kaynakların sarf edildiği birileri, beni hasta kuyruklarından itekleyerek atmaya çalışırsa, hiç kimse kusura bakmasın ben de demokrasinin insan haklarının özünde ve evrensel hukukun emrettiği tarzda sesimi çıkarmak durumunda olurum.
Hal böyle olunca da başı boş ve kontrolsüz bırakılan o birilerinin haksız müdahalelerinin zuhur etmesine neden olanlar hakkında da hakkımı helal etmem. Bu hadiselerin daha fazla palazlanarak asla arzu edilmeyen merhalelere gelmemesi için memleketin mahallen tespit ve araştırmalarda bulunarak gerekli tedbirleri almaları evladır. Kamuoyunun nabzını tutan bir araştırmacı kişi olarak gidişattan, yarınlardan endişeliyim