Muğla'da Bodrum Belediyesi'nin himayesinde, Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge'nin katkılarıyla hayata geçirilen Blue Exile Art Project'in Sualtı Parkı'nın 1. Etap açılış etkinliği, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü Bitez mevkii Görecek Adası’nda saat 11.00'de düzenlenecek.

Project Posidonia iş birliğiyle yürütülen Blue Exile Art Project'in temel hedefi, deniz ve kıyıları koruma bilincini sanat aracılığıyla yaymak oldu. Projenin 2024 teması "Oksijen" olarak belirlendi, böylece denizlerin dünyadaki en önemli oksijen kaynağı olduğu vurgulandı.

Sanat ve Çevre Koruma Arasındaki Bağın Güçlendirilmesi

Proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge tarafından desteklendi.

Muğla orman yangını Denizli'ye sıçradı! Yerleşim yerleri tehlikede Muğla orman yangını Denizli'ye sıçradı! Yerleşim yerleri tehlikede

BEAP Bodrum Sualtı Parkı’nın 1. etabında yer alacak sanatçılar arasında Ayla Turan, Doğu Çankaya, Esra Sağlık, Genco Gülan, Kemal Tufan ve Mehmet Kutlu bulunuyor. Sanatçılar, "Oksijen" temasıyla ilişkilendirerek eserlerini mermer, kil ve betondan oluşan heykel, heykel grubu ve yerleştirmeler şeklinde üretti. 

Açılış etkinliği, Görecek Adası’nda bulunan BEAP Bodrum Sualtı Parkı alanında gerçekleşecek. Etkinlik, sponsor PF Marine’e ait platformda düzenlenecek olup, sualtında gerçekleşecek açılış canlı olarak platform üstünden izlenebilecek.

BEAP Bodrum Sualtı Parkı’nın ana sponsorları arasında PF Marine, Alpay Mermer, Muttaş ve İbak Beton yer alırken, diğer destekçiler arasında ise Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş., Bodrum Ticaret Odası, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Ege Grup, Ağanlar Shipyard & Marina ve diğer birçok kuruluş bulunuyor.

Dalış Okullarından Destek

Bölgedeki çeşitli dalış okulları da BEAP Bodrum Sualtı Parkı’nı destekliyor. Açılışa katılmak isteyenlerin sınırlı kontenjan nedeniyle organizasyona ulaşmaları ve kayıt oluşturmaları gerekiyor.

Alman turistlerin yeni favori destinasyonu Bodrum Alman turistlerin yeni favori destinasyonu Bodrum

Kaynak: ANKA