Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işsizlik verilerinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin istihdamının 32 milyon 588 bin kişiye ulaşarak tarihi zirvesini gördüğünü belirtti. Bakan Işıkhan, Türkiye'nin büyüme hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

İstihdam Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bakan Işıkhan'ın paylaştığı verilere göre, Türkiye'deki istihdam sayısı mart ayında bir önceki aya göre 139 bin kişi, bir önceki yıla göre ise 1 milyon 372 bin kişi artarak 32 milyon 588 bin kişiye yükseldi. Bu, ülkenin istihdam oranının bir önceki aya göre 0,2 puan, bir önceki yıla göre ise 1,7 puan artarak yüzde 49,5'e ulaştığı anlamına geliyor.

Öğretmenliği Bıraktı 10 Tavşanla Zengin Oldu! İşte Başarısının Sırrı Öğretmenliği Bıraktı 10 Tavşanla Zengin Oldu! İşte Başarısının Sırrı

İşsizlik Oranı Düşüş Trendinde

Son 11 aydır tek haneli rakamlarda seyreden işsizlik oranı, Bakan Işıkhan'ın verilerine göre, bir önceki aya göre 0,1 puan, bir önceki yıla göre ise 1,4 puan azalarak yüzde 8,6 seviyesine geriledi. Özellikle gençler arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 15,1 ile son 12 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Büyüme Odaklı Adımlar Devam Ediyor

Bakan Işıkhan, açıklamasında, Türkiye'nin büyüme, üretim, istihdam ve ihracat odaklı adımlarla yoluna devam ettiğini belirtti. Ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlamak amacıyla çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü ifade etti.

Bakan Işıkhan'dan açıklama: İstihdam rekor kırdı

Kaynak: İHA