Çekya'da, antisemitizmle mücadele kapsamında düzenlenen bir güvenlik toplantısı sonrasında İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Klara Dlubalova'nın yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki Filistin'e destek gösterilerinde sıkça kullanılan "Nehirden denize Filistin özgür olacak" sloganının, 7 Ekim'deki Hamas'ın İsrail'e saldırısı bağlamında sorunlu olarak değerlendirilebileceği belirtildi.

Dlubalova, bu sloganın kullanımının potansiyel olarak terörizmi desteklemek, bir grup insana karşı nefreti kışkırtmak veya soykırımı inkar etmek gibi suç unsurlarını barındırabileceğini ifade etti. Sloganın, çoğunluk tarafından İsrail devletinin ortadan kaldırılması anlamında kullanıldığını iddia eden Dlubalova, polisin, gösterileri düzenleyenleri bu sloganın "sorunlu" olduğu konusunda önceden bilgilendireceğini belirtti.

Katar Dışişleri Bakanlığı: İnsani aranın uzatılmasına yönelik görüşmeler sürüyor Katar Dışişleri Bakanlığı: İnsani aranın uzatılmasına yönelik görüşmeler sürüyor

Öte yandan, Filistin yanlısı aktivist Thomas Hofland hakkında, 2021'deki bir gösteride bu sloganı kullanması nedeniyle başlatılan hukuki süreçte mahkeme, ifadelerin doğrudan Yahudiliği ve bu dinin mensuplarını hedef almadığı gerekçesiyle aktivistin yargılanmasına gerek olmadığına karar verdi. Almanya'nın Bavyera eyaletinde 7 Ekim sonrasında yasaklanan sloganın, Avusturya'da ise gösterilerde kullanılmasına izin verilmiyor.

Kaynak: Kamer Durdu