Niacinamide, son zamanlarda cilt bakım dünyasında adını sıkça duyduğumuz bir bileşen. Peki, bu popüler bileşen tam olarak nedir ve cildimize ne gibi faydalar sağlar?

Niacinamide Nedir?

Niacinamide, aslında B3 vitamininin bir formudur ve birçok biyokimyasal reaksiyon için önemli olan nikotinamid adenin dinükleotit (NADH) ve nikotinamid adenin dinükleotit fosfatın (NADPH) kofaktörlerinin öncüsüdür. Bu bileşen, cilt bakım ürünlerinde giderek daha fazla yer alıyor ve kadınların dikkatini çekiyor.

Öykü Gürman Yunanistan Tatilinde Şaşırtan Hesap Açıklaması Yaptı! Öykü Gürman Yunanistan Tatilinde Şaşırtan Hesap Açıklaması Yaptı!

Niacinamide’in Faydaları Nelerdir?

Niacinamide, ciltte sivilce oluşumunu tetikleyen enfeksiyonları yok eder ve akne oluşumunu engeller. Sadece sivilceleri değil, sivilce izlerini de yok eder. Ayrıca, ağızdan alındığında, melanom dışı cilt kanserinden muzdarip olan bireylerde yeni cilt kanseri ya da kanser öncesi oluşan lekelerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Niacinamide’in cilde sağladığı faydalar hakkında yapılan araştırmalar henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, bu bileşenin akne ve egzama gibi bazı cilt durumlarının tedavisine yardımcı olduğu görülüyor. Bunun nedeni, Niacinamide’in cildin proteinler oluşturmasına yardımcı olması ve nemi cilde hapsetmesidir. Bu sayede, cildin yapısını hücre seviyesinde güçlendirir ve hassas ciltlerdeki tahriş ve irritasyon sorunları ile başa çıkar, cildi yatıştırarak hassasiyeti azaltır.

Niacinamide Serumu Nasıl Kullanılır?

Niacinamide serumu, cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kullanılabilir. Genellikle temiz cilt üzerine, tonik uygulamasından sonra ve nemlendirici öncesi uygulanır. Ancak her cilt tipi ve durumu farklı olduğu için, ürünü kullanmadan önce bir dermatoloji uzmanına danışmanız önerilir.

Kaynak: Haber Merkezi