SGK uzmanı Özgür Erdursun, yeni yıla sayılı günler kala milyonlarca çalışan ve emeklinin merak ettiği maaş artışları hakkında konuştu. Erdursun, asgari ücret ve emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağını açıkladı.

Emekli Maaş Zamları

Erdursun, emekli maaş zamlarının %50’nin üzerinde olması gündemde olduğunu belirtti. 10 bin TL’nin üzerinde emekli maaşı almayı düşünen emeklilerin istedikleri rakamın olup olmayacağını açıkladı.

SSK ve BAĞKUR Emeklilerine Zam

Erdursun, SSK ve BAĞKUR emeklilerine %40 oranında, devlet memurlarına ve devlet memuru emeklilerine ise, toplu sözleşmeyle kendilerine verilen %6 düşürülerek, 2024 toplu sözleşmeyle hak ettikleri %15 de eklenip, %49 oranında zam olacağını açıkladı.

En Düşük Emekli Aylığı

Büyük şirket hava yolu devini satın alıyor Büyük şirket hava yolu devini satın alıyor

Erdursun, refah payı %10 oranı eklenirse ve kök aylıklara göre zam yapılırsa; 4500 TL kök aylığı olan birinin zamlı maaşı 6750 TL olur ve yine 7500 TL’nin altında kalır. Bu durumda 7500 TL ’nin 10 bin TL’ ye tamamlanacağını söyledi.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücrete yapılacak zamların tasarruf amacıyla devlet tarafından alınan bir kararla yılda bir defaya indirilebileceğini düşünmediğini ifade eden Erdursun, zam sonrası asgari ücretin 17.103 TL olabileceğini açıkladı. Bu şekilde zam planlanması yapılırsa asgari ücret ve emekli aylıkları arasında farkın çok açılacağını vurguladı.

Kaynak: Kamer Durdu