Antalya Büyükşehir Belediyesi, gençlerin iş gücüne katılımlarını artırmak ve ekonomik bağımsızlıklarını sağlamak amacıyla Güneş Enerjisi Okulu Projesi’ni başlattı. Bu proje, gençlere ücretsiz eğitim ve harcırah imkanı sunuyor.

Proje Hakkında

“Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı Operasyonu Hibe Programı (NEET PRO)” kapsamında yürütülen bu proje, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize ediliyor. Antalya’nın yılın 300 günü güneşli olması ve güneş enerjisi sistemlerinin (GES) kurulumu, bakımı ve onarımı konusunda teknik personele duyulan ihtiyaç, bu projenin oluşmasına yol açtı. Proje, kamu ve özel sektör işbirliği ile güneş panelleri üreten ve kuran firmalara ara eleman sağlamayı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Eğitim ve Harcırah

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında, 15-29 yaş arası gençlere ‘Güneş Panelleri ve Fotovoltaik Sistemleri Kurulumu, Bakımı ve Onarımı Kursu’ verilecek. 60 gün sürecek eğitim boyunca gençler, eğitime katıldıkları her gün için günlük 10 euro harcırah alacaklar. Eğitimi tamamlayanlar, yüksek iş potansiyeli olan güneş enerjisi sektöründe istihdam imkanı bulacaklar.

Elektrikli araç satışları ilk çeyrekte yüzde 25 arttı Elektrikli araç satışları ilk çeyrekte yüzde 25 arttı

Teorik ve Uygulamalı Eğitimler

Proje ortağı Çanakkale Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi üzerinden 15 Nisan’da online teorik eğitimlere başlanacak. Teorik eğitimler tamamlandıktan sonra uygulamalı eğitimler, Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kurulacak eğitim alanında verilecek. Eğitim sonunda üniversite onaylı sertifikalarını alacak olan gençler, kamu binaları, sosyal kurumlar, çiftlikler, özel konutlar vb. üzerinde güneş panelleri kurulması ve bakımı konusunda hizmet veren kurum ve kuruluşlarda işe girme imkanı bulacaklar. Bu, gençlerin iş gücüne katılımını artırmak ve ekonomik bağımsızlıklarını sağlamak için önemli bir adım olacak.

Kaynak: İHA