Antalya Devlet Opera ve Balesi, 25 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00’de, opera evlerinin vazgeçilmez eserlerinden tek perdelik ‘Cavalleria Rusticana’ ve ‘I Pagliacci’ operalarının prömiyerini gerçekleştirecek.

Sabiha Gökçen Belgeseli Antalya’da! Sabiha Gökçen Belgeseli Antalya’da!

Verismo Dönemi Eserleri

İtalyan besteci Pietro Mascagni’nin klasikleşmiş eseri ‘Cavalleria Rusticana’ ile Ruggero Leoncavallo’nun bestelediği ‘I Pagliacci’ operaları, İtalyan operasının ‘verismo’ olarak adlandırılan gerçekçilik döneminde bestelenmiş bu iki eser, bir sahneleme geleneği olarak yaklaşık 130 yıldır birbiri ardına sahneleniyor.

Eserlerin Konuları

‘Cavalleria Rusticana’ eseri, Sicilya’nın bir köyünde geçen ‘yasak aşkı’ ve neden olduğu yıkımı anlatıyor. ‘I Pagliacci’ operasında ise kıskançlığı hastalık halini almış, kendisinden oldukça küçük olan karısını ve aşığını sahnede gösteri sırasında öldüren palyaço Canio’nun dramı ele alınıyor.

Eserlerin Hazırlığı ve Sahnelenmesi

Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasını İtalyan şef Lorenzo Castriota’nın yöneteceği eserde başkemancılığı Fahrettin Arda üstleniyor. Rejisör Ayşe Dağıstanlı Parlar tarafından sahneye konulan eserlerin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Tülay Şimşek, ışık tasarımı Mustafa Eski ve koreografisi Bader Çakan tarafından hazırlandı.

Bilet Bilgileri

28 Kasım Salı akşamı saat 20.00’de tekrar sahnelenecek olan ve fiyatları 55 ila 170 TL. arasında değişen eserlerin tükenmek üzere olan biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com internet adresinden de temin edilebilir.

Kaynak: Kamer Durdu