Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın 12 yıllık üyelik süresi 20 Nisan 2024'te sona erecek. Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca belirlenen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012'de AYM üyeliğine seçilmiş ve 20 Şubat 2012'de görevine başlamıştı.

AYM üyelerinin görev süresini 12 yılla sınırlayan düzenleme gereği Arslan'ın görev süresi sona eriyor. Yüksek Mahkemenin iç tüzüğüne göre, Arslan'ın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay önce, yani 20 Şubat 2024'te başkanlık seçimi için süreç başladı.

Seçim süreci ve adaylık prosedürü nasıl olacak?

Seçim işlemlerini şu anda AYM Başkanı Arslan yürütüyor. Arslan aday olamaz ancak oy kullanabilir. Yarın yapılacak seçimde, 15 üyeden en az 8'inin oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan aday, 4 yıllığına AYM Başkanlığı görevine getirilecek. Eğer adaylardan hiçbiri yeterli çoğunluğu sağlayamazsa, Başkan tarafından belirlenen başka bir tarihte yeniden oylama yapılacak.

Antalya Valiliği’nden Teleferik Kazası Sahasında Yasak Antalya Valiliği’nden Teleferik Kazası Sahasında Yasak

AYM Başkan adaylığı için resmi bir başvuru süreci bulunmuyor. Üyeler, seçim esnasında adaylıklarını bildirebilecekleri gibi, adı hiç geçmeyen bir üyeye de oy verebilecekler.

Potansiyel adaylar ve geçmiş seçimler

AYM kaynaklarına göre, Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ve İrfan Fidan'ın başkanlık için adaylıkları konuşuluyor.

Zühtü Arslan, bugüne kadar üç kez başkan seçildi. İlk kez 10 Şubat 2015'te AYM Başkanlığına getirilen Arslan, görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019'daki seçimde ikinci kez başkan seçildi. Son olarak, 2 Şubat 2023'te AYM Genel Kurulu'nda yapılan seçimde 15 üyeden 8'inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı oldu.

Kaynak: ANKA