Türkiye'de artan enflasyonla birlikte Türk Lirası'nın değeri her geçen gün düşerken, vatandaşlar enflasyona karşı önlem almak için altın yatırımına yöneliyor. Altın külçe, çeyrek, yarım ve tam olarak bulunurken, Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Halil Kayaer, darphanenin belirli altın grupları için yetersiz basım yaptığını dile getirerek, sorunun seçim sonrasında çözüleceğini vurguladı.

Altın Talebi Hızla Artıyor

Türkiye'de neredeyse çeyrek asırdır iktidarda olan AK Parti'nin yönetiminde artan enflasyon, vatandaşları önlemlerini altın yatırımıyla almayı tercih ettiriyor. Son bir yılda altın talebinde önemli bir artış yaşanırken, altın ithalatına getirilen kota, altın kıtlığını daha da artırıyor. Ancak altın kıtlığı iddiasıyla darphanenin 3 vardiya halinde çalıştığı öne sürülse de Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Halil Kayaer, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

CW Enerji Güneş Enerjisi ile Yeşil Geleceğe Bir Adım Daha Atıyor CW Enerji Güneş Enerjisi ile Yeşil Geleceğe Bir Adım Daha Atıyor

Altın1

"Darphane Üç Vardiya Halinde Çalışmıyor"

Başkan Kayaer, darphanenin üç vardiya halinde çalıştığı iddialarına ilişkin, "Darphanenin hiçbir zaman üç vardiya halinde çalıştığına dair bir kanıt yok. Bu iddiayı kabul etmiyorum. Çünkü piyasada neredeyse hiç altın bulunmuyor. Altın ithalatına kota getirilmesi nedeniyle vatandaşlar altın bulmakta güçlük çekiyor. Tüm bunlar ithalatın kısıtlanmasından kaynaklanıyor. Önümüzdeki seçimlerden sonra piyasanın biraz toparlanması bekleniyor" şeklinde konuştu.

Altın4

"Darphane Yetersiz Basım Yapıyor"

Enflasyonun artmasıyla birlikte vatandaşlar, kazançlarının büyük bir kısmını altına yatırarak kişisel önlemler almaya devam ediyor. Altına olan talep uzun süredir devam ederken, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde altın külçe, çeyrek, yarım ve tam altın bulmakta eksiklik yaşanıyor. Değerini korumak isteyen vatandaşlar altına ulaşmakta zorlanırken, Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Halil Kayaer, "Yüksek enflasyon nedeniyle insanlar altını güvenli bir yatırım aracı olarak görüyor. Son bir yıldır insanlar enflasyona karşı kendilerini korumak için altına yöneliyor. Altın talebi uzun süredir var ama son dönemlerde medyanın da bu konuya odaklanmasıyla bu durum daha belirgin hale geldi. Altın talebinde bir fazlalık var ancak ziynet eşyası olarak adlandırdığımız çeyrek, yarım ve tam altınlar piyasada bulunmuyor. Bu durumun kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. Altın tamamen bulunmuyor demek doğru değil, sadece belirli gruplar bulunmuyor. Bu da darphanenin yeterli miktarda basım yapmamasından kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Kardelen Özdemir