Adana'da gerçekleştirilen ‘Narkoçelik-21' operasyonunda, uyuşturucu satıcılarının müşterileriyle polise yakalanmamak için kullandıkları şifreli iletişim yöntemleri gün yüzüne çıktı. Operasyonda liderlerinin de bulunduğu 9 kişilik uyuşturucu şebekesi de çökertildi.

"Kübra var mı?" - Kubbe Esrarı, "Ice var mı?" - Metamfetamin

Uyuşturucu satıcılarının, Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Yeşilyuva Mahallesinde kullandıkları şifreli dil, polisin dikkatini çekti. Liderliğini Nuri Can K.'nın yaptığı çetede, kubar esrar almak isteyenlerin "Kübra var mı?" dediği, metamfetamin arayanların ise "Ice var mı?" sorduğu belirlendi.

Ayvalık’ta Korkutan Yangın Ayvalık’ta Korkutan Yangın

"Amca" - Polis İçin Şifreli İfade

Şebekenin polisle iletişiminde kullandığı bir diğer şifre ise "amca" oldu. Telefonda görüşme yaparken teknik takibe takılmamak için kendi aralarında "amca" kelimesini kullanan şebekenin bu yöntemiyle polis takibinden kaçtığı tespit edildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen ‘Narkoçelik-21' operasyonunda, toplamda 266 kişi yakalanmıştı. Ancak bu rakamın içinde liderlerinden Nuri Can K.'nın da olduğu 9 kişilik çetenin ele geçirilmesiyle birlikte operasyonun başarısı daha da arttı.

A W224730 02

Çete üyelerinin adliyeye sevk edildiği operasyonda tutuklu sayısı 267'ye yükseldi. Uyuşturucu ticaretine karşı yürütülen bu mücadele, Adana'da uyuşturucuyla mücadelede kararlı bir duruş sergileyen emniyet güçlerinin önemli bir başarısı olarak kaydedildi.

Kaynak: İHA