Adana'nın Kozan ilçesi Dikenseki mevkiinde kiraz üretimi yapan Ali Ağluç, işçi bulamadığı için komşularıyla bir araya gelerek kiraz hasadıimece usulü gerçekleştirdi. 130 kiraz ağacıyla 7 dönümlük arazisinde ilaçsız tarım yaparak Napolyon cinsi kiraz üreten Ağluç, bu yılki hasadı köy halkıyla birlikte gerçekleştirdi.

A W223939 05 Result

Ali Ağluç, bu yıl verim aldığı 30 ağaçtan memnun olduklarını ancak 100 ağacın iklim koşulları nedeniyle tutmadığını belirtti. İşçi bulma konusundaki sıkıntıya da değinen Ağluç, hasadı tamamlamak için zorlanıldığını dile getirdi.

A W223939 03 Result

İmece Usulü Hasat Yaptılar

Hasadın imece usulü gerçekleştirildiğini aktaran Ağluç, köy halkıyla bir araya gelerek kirazları topladıklarını ifade etti. İşçi eksikliği nedeniyle zorluklar yaşadıklarını ve 6-7 kişilik bir ekiple hasadı tamamladıklarını belirtti.

A W223939 02 Result

Bin 100 rakımda hasat yapıldığını vurgulayan Ağluç, kış mevsiminde yaşanan yağışlar nedeniyle fidanların tutmadığını, bu durumun da hasatı etkilediğini dile getirdi. Ayrıca, yaşanan sıcaklıkların çiçekleri kuruttuğunu ve bu yıl daha erken hasat yapıldığını aktardı.

A W223939 06 Result

Kurban Bayramı tatilinde otoyollardan 21 milyon 67 bin araç geçti Kurban Bayramı tatilinde otoyollardan 21 milyon 67 bin araç geçti

Kiraz Dalında Ne Kadar? 

Hasattan elde ettikleri gelir hakkında bilgi veren Ağluç, dalında 30 liradan hasat yaptıklarını söyledi. Ayrıca, ağaçların tutmamasından dolayı sevinçli olduklarını ve işçi bulamamanın zorluklarını dile getirdi.

Adana karpuzuna EURO 2024 dopingi Adana karpuzuna EURO 2024 dopingi

Kaynak: İHA