Meclis kapanmadan yasalaşması beklenen vergi paketinde yurt dışı çıkış harcının 3 bin liraya çıkarılmasını öngören çalışmaya yönelik tepkilerin artması üzerine yeni alternatifler değerlendirilmeye başlandı. Hükümet kaynakları, şu anda 150 lira olan harcın ekonomik gerçeklerle uyumsuz olduğunu belirterek düzenlemenin ekim ayına kadar ertelenebileceğini ifade etti.

Yurt dışı çıkış harcının 150 liradan 3 bin liraya yükseltilmesi önerisinin seyahat özgürlüğünü kısıtlayabileceği yönündeki tartışmalar da gündemde önemli bir yer tutuyor. Yeni vergi paketinin en tartışmalı konularından biri olan bu düzenleme için ilk olarak 1500 lira önerisi ortaya atılmış, daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan 3 bin lira önerisi gelmişti.

Alman imalat sanayisinde birikmiş siparişler 5 aydır daralıyor Alman imalat sanayisinde birikmiş siparişler 5 aydır daralıyor

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, grup yönetimi ve ilgili bakanlıkların katıldığı toplantılarda konu yeniden ele alındı ve artışın şimdilik ertelenmesi de masada olan seçenekler arasında yer aldı. Önerilerin önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısında değerlendirilip netleşmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi