Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Kalderası, yaz aylarında bile iki mevsimin bir arada yaşandığı eşsiz bir doğa harikası. Dünyanın en büyük ikinci krater gölüne ev sahipliği yapan kaldera, her mevsim farklı güzellikler sunarak doğaseverleri ve fotoğrafçıları cezbediyor.

Nemrut Kalderası'nda yaz ve kış bir anda yaşanıyor

Zirveye çıkanlar, bir yanda karla kaplı muhteşem dağ manzarasının keyfini çıkarırken, diğer yanda kalderanın iç kısmındaki bahar havasını hissediyor. Bu eşsiz görüntü, uzaydan bile fark edilebiliyor ve Nemrut Kalderası'nı Bitlis'in en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getiriyor.

Yaz aylarında bile kalderanın iç kısmında bahar havası hakim iken, yaklaşık 2500 metre yüksekliğindeki zirvesinde metrelerce kar bulunuyor. Bu nadir doğal oluşum, ziyaretçileri büyülüyor.

Fotoğraf Sanatçısı Oktay Subaşı, kalderanın zirvesinden muhteşem bir manzara sunduğunu belirtiyor. Aynı zamanda kalderanın iç kısmı da ayrı bir güzelliğe sahip. Subaşı, 'Kaldera inanılmaz güzel. Kalderanın zirveden görüntüsü muhteşem. Herkesin gelip görmesini tavsiye ediyorum' dedi.

Nemrut Kalderası'nda yaz ve kış bir anda yaşanıyor

Son Dakika: Yunanistan'da deprem oldu! Son Dakika: Yunanistan'da deprem oldu!

Dron Pilotu Hakan Okay ise kalderada yazın ve kışın ayrı güzellikler yaşandığını vurguluyor. Yazın ortasında bile kalderada kar manzaraları görülebiliyor. 

Nemrut Kalderası'nda yaz ve kış bir anda yaşanıyor

Doğaseverlerin ve fotoğrafçıların gözdesi olan Nemrut Kalderası, Bitlis'in önemli turizm destinasyonlarından biri. Yaz ortasında dahi karlı zirvesi, ziyaretçilere iki mevsimi aynı anda yaşama imkanı sunuyor.

Kaynak: İHA