Kahta ilçesindeki Yeni Kale, restorasyon çalışmalarında sona yaklaşırken, tarihî kale 2 ay içerisinde yeniden turistlere kapılarını açacak. 2005 yılında turistlerin güvenliği için kapatılan kale, Kocahisar köyü sınırları içerisinde bulunuyor ve uzun bir restorasyon sürecinin ardından turizme yeniden kazandırılacak.

A W192278 05

Kalede Yürütülen Restorasyon Çalışmaları

Yeni Kale, turizme kapatılmasının ardından 3 aşamalı bir restorasyon sürecine tabi tutuldu. 2022 yılında tamamlanan bu süreç sonrasında kale, ziyaretçilere açıldı ve tarihî atmosferini yeniden yaşatmaya başladı. Ancak, 6 Şubat'taki depremler sonrasında kalede savunma, çarşı ve saray bölümlerinde hasarlar meydana geldi. Bu hasarların giderilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4. etap restorasyon çalışmaları başlatıldı ve 2023 yılı Temmuz ayında bu çalışmalar tamamlandı.

A W192278 06

Yeniden Açılışa Hazırlık

Adıyaman Müze Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik, yapılan restorasyon çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunarak, kaledeki tarihî öneme vurgu yaptı. Kalede yapılan çalışmaların hızla ilerlediğini belirten Çelik, "Yeni Kale, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Osmanlı Dönemine kadar önemini korumuş kaledir. Kommagene Döneminde temelleri atılmış ancak günümüze ulaşan haliyle Memlüklülere ait birçok yapı var." şeklinde konuştu. Turizm sezonuna yetiştirilerek yeniden açılması planlanan kale, bölgenin önemli ziyaret noktalarından biri olacak.

Muğla'da 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı Muğla'da 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

A W192278 03

Turizme Katkısı

Yeniden turizme kazandırılacak olan Yeni Kale, bölgenin turizm potansiyeline önemli katkı sağlayacak. Turistlerin Nemrut Dağı destinasyonunda yer alan kale, bölgeye olan ilgiyi artıracak ve tarihî mirası ziyaretçilerle buluşturacak.

A W192278 01

Kaynak: İHA