TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ek yüzde 5 zam teklifi ile birlikte emeklilere yapılan düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesinin ardından yasalaşacak. Bu düzenleme sonucunda emeklilere yüzde 42,6 oranında zam yapılacak, ve en düşük emekli maaşı 10 bin lira olacak. Ocak ayı maaşlarındaki farklar ise Resmi Gazete'de yayınlanan ek zam kararı sonrasında hesaplara yatırılacak.

YENİ EMEKLİLER EK ZAMDAN YARARLANACAK MI?

Tüm emekliler, ek zam teklifinden faydalanabilecek. Kanun yürürlüğe girdikten önce veya sonra emeklilik dilekçesi veren herkes, ek zam uygulamasına tabi olacak. Ayrıca en düşük emekli maaşı 10 bin TL uygulamasından da yeni emekliler yararlanabilecek. Dul ve yetimler ile malullük ve ölüm aylığı alanlar da ek zam uygulamasının kapsamında olacak.

2000 sonrası sigortalılara yeni reform: Erken emeklilik ve ikinci maaş geliyor! 2000 sonrası sigortalılara yeni reform: Erken emeklilik ve ikinci maaş geliyor!

Yeni emekliler ek zamdan faydalanacak mı?

HANGİ AYDAN İTİBAREN ÖDENECEK?

ATB Başkanı Çandır Aralık ayı Tarım-GFE'sini değerlendirdi ATB Başkanı Çandır Aralık ayı Tarım-GFE'sini değerlendirdi

Düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra emekliler, zamlı maaşlarını ilk defa şubat ayında alacaklar. Ocak maaşından kalan farkların ise şubat ayının ilk haftasında ödenmesi bekleniyor.

Ek Zam Yolda! Fatih Portakal'dan Emeklilere Müjde Ek Zam Yolda! Fatih Portakal'dan Emeklilere Müjde

ÖLÜM AYLIKLARI NE KADAR OLACAK?

Ölüm aylığı alanların maaşları, oranlar çerçevesinde yeniden düzenlenecek. Örneğin, en düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye yükseldiği için ölen eşinin maaşının yüzde 50'sini alan kişi, 5 bin TL alacak. Ölen kişinin çocuğu maaşın yüzde 25'ini alıyorsa, alacağı ücret 2 bin 500 TL olacak.

Kaynak: Haber Merkezi