CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi dolması sebebiyle yeni başkanın seçimi için başlatılan süreç devam ediyor. Mehmet Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020 tarihinde seçilmiş olup, 4 yıllık görev süresi sona ermiş bulunmaktadır.

Yeni Başkanın Belirlenmesi İçin Sandık Kuruldu

Yargıtay'da yeni başkanın belirlenmesi için pazartesi günü sandık kuruldu ve Yargıtay üyeleri sandık başına gitti. Seçim sürecinde ilk dokuz turda hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğunu sağlayacak olan en az 175 oyu alamadı.

Onuncu Tur Oylaması Sonuçları

Bugün gerçekleştirilen onuncu tur oylamasında, Mehmet Akarca ve Ömer Kerkez'in katıldığı oylama sonuçlandı. Yapılan oylama sonucunda, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 120 oy alırken, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 138 oy aldı. Seçime katılım 338 olarak kaydedilirken, kullanılan oylardan 9'u boş, 71'i ise geçersiz sayıldı.

İlerleyen Günlerde Onbirinci Tur Oylaması Yapılacak

Salt çoğunluğun sağlanamaması üzerine ilerleyen günlerde onbirinci tur oylaması gerçekleştirilecek. Adayların, Yargıtay Başkanlığı seçimi için 348 üyeden 175'inin oyunu alması gerekmektedir.

Yargıtay Başkanlığı Seçimi Süreci

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolmasının ardından başlayan seçim süreci, henüz sonuçlanmadı. Dört gündür devam eden seçimlerin 11. tur oylaması, 1 Nisan Pazartesi günü saat 08.00’de gerçekleştirilecek.

Kaynak: İHA