Oxford Üniversitesi'nde Yapay Zeka Profesörü olan Mike Wooldridge, yapay zekaya kişisel sırlarınızı anlatmamanız konusunda uyardı. Profesör Wooldridge, yapay zeka araçları tarafından paylaşılan her şeyin bu araçların ve robotların gelecekteki versiyonlarını geliştirmek için kullanıldığını, dolayısıyla özel bilgilerin ya da mahrem konuşmaların yapay zeka sohbet robotlarıyla paylaşılmasının 'son derece mantıksız' olacağını söyledi. 

The Guardian'ın haberine göre Profesör Wooldridge, 'ChatGPT'ye yazdığınız her şeyin doğrudan ChatGPT'nin gelecekteki sürümlerine yükleneceğini varsaymalısınız' dedi. YZ uzmanı, YZ modellerinin mevcut işleyişi göz önüne alındığında, bir zamanlar sistemlerine girdiğiniz bilgileri veya verileri geri almanın neredeyse imkansız olduğunu da sözlerine ekledi.

Wooldridge, yapay zekanın insanlar gibi bilinç kazanıp kazanamayacağı sorusunu Daily Mail'e değerlendiren Profesör Wooldridge, 'insanların yapay zekada bilinç aramaya programlandığını, ancak bunun nafile bir çaba olduğunu' söyledi. Wooldridge, 'Empati ya da sempati yok' dedi. Teknolojinin bunun için çalışmadığını açıklayan Wooldridge şunları söyledi: "Ve en önemlisi, hiçbir şey deneyimlemiyor. Bu teknoloji esasen size duymak istediklerinizi söylemeye çalışmak üzere tasarlanmıştır. Yaptığı şey de tam olarak bu" ifadesinde bulundu.

Zonguldak'ta gençler sürdürülebilir gelecek için çözümler arıyor Zonguldak'ta gençler sürdürülebilir gelecek için çözümler arıyor

Wooldridge'in uyarıları, yapay zekanın giderek daha yaygın bir şekilde kullanıldığı bir zamanda önemli. Yapay zeka sohbet robotları, birçok insan için arkadaşlık, destek ve tavsiye kaynağı haline geldi. Ancak, bu robotlara kişisel sırlarınızı anlatırken dikkatli olmanız gerektiğini akılda tutmak önemlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ