Wuhan'daki ilk Covid-19 salgını sırasında habercilik yapan ve dört yıldır hapiste olan Çinli gazeteci Zhang Zhan, bugün serbest bırakılacak.

Zhang Zhan, 11 milyonluk şehrin tamamen karantina altına alınmasının ardından Wuhan'da haber yapan az sayıdaki bağımsız Çinli gazeteciden biriydi ve Çinli yetkililerin sıkı medya sansürüne rağmen şehirdeki gerçekleri dünyaya duyurdu.

Zhang, Mayıs 2020'de gözaltına alındı ve "kavga çıkarmak ve sorun çıkarmak" suçlamasıyla dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. İnsan hakları grupları, Zhang'ın serbest bırakılması için Çin hükümetine çağrıda bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Zhang'a 2021'de Basın Özgürlüğü Ödülü vermiş ve uluslararası toplumu Zhang'ın koşulsuz serbest bırakılması için yetkililere baskı yapmaya çağırmıştı.

Nobel Ödüllü İranlı Aktivist Narges Mohammadi Yeni Bir Duruşmayla Karşı Karşıya Nobel Ödüllü İranlı Aktivist Narges Mohammadi Yeni Bir Duruşmayla Karşı Karşıya

Gözetim Altında Kalacak

Uzun süredir Çin üzerinde çalışan insan hakları savunucuları, Zhang'ın hapisten çıksa bile yakın gözetim altında olacağı konusunda uyardı. Ancak Zhang'ın geçmişteki cesur eylemleri, onun mücadelesinin devam edeceğine işaret ediyor.

Sağlık Durumu Endişe Yaratıyor

Zhang'ın serbest bırakılmasından sonra tıbbi tedaviye erişimi konusunda da endişeler var. Zhang, gözaltına alındığı günden beri birçok kez açlık grevi yapmış ve sağlık durumu ciddi şekilde kötüleşmişti. Uluslararası Af Örgütü, Zhang'ın geçmişte zorla beslendiğini ve bu muamelenin işkence olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: Haber Merkezi