O Köyde Düğünlerde Asırlardır Davul Çalınmıyor! O Köyde Düğünlerde Asırlardır Davul Çalınmıyor!

Van Devlet Tiyatrosu (VDT) tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği, Akdamar Adası’nda sahnelenen etkileyici oyunla sona erdi. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun Akdamar Kilisesi önünde sahnelediği "Masal Yolu" oyunu, çocuklar tarafından büyük beğeni topladı.

19 Mayıs’ta Başlayan Şenlik, 29 Mayıs’ta Tamamlandı

19 Mayıs’ta kortej yürüyüşü ile başlayan şenlikte, Sivas, Trabzon, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Ankara ve Bursa Devlet Tiyatroları'ndan çocuk oyunları sahnelendi. Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Ferdi Erkmen, şenlikle ilgili yaptığı açıklamada, "Şenliğimize katılım beklediğimizden daha fazla oldu. 20 bin civarında çocuk ve genç izleyici beklerken, 25 bine yakın bir katılım sağlandı. 19-29 Mayıs tarihleri arasında yaklaşık 104 ayrı seans gerçekleştirdik. Bugün de Akdamar Adası'nda şenliğimiz son buluyor. Güzel bir şekilde başladı ve görkemli bir şekilde bitti" dedi.

Sekiz Devlet Tiyatrosu ve On Ayrı Oyun Sergilendi

Erkmen, şenliğe yurt içinden sekiz devlet tiyatrosunun katıldığını ve toplamda on ayrı oyunun sergilendiğini belirtti. "Şenliğimizin asıl amacı, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki çocuklarımızı Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarıyla bir araya getirerek, hem okullardaki sahnelerde hem de Van Devlet Tiyatrosu sahnesinde ağırlamaktı. Bu süreçte çocuklar, işin mutfağını da öğrendi. Bu yılın en güzel etkinliği, işitme engelliler okulu ile beraber çalıştığımız oyun oldu. Sözün bittiği yerde onlar başladılar ve harika bir performans sergilediler. Mutlu ve umutlu bir şekilde etkinliğimizi tamamladık. Umarım bu şekilde devam eder ve daha iyisini yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Çocuklardan Tiyatro Yetkililerine Teşekkür

Tiyatro oyunlarında yer alan çocuklar, bu deneyimden dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Van Devlet Tiyatrosu yetkililerine teşekkür etti.

Kaynak: İHA