TGC'den dört gazetecinin hedef gösterilmesine tepki: Gazetecilik suç değildir TGC'den dört gazetecinin hedef gösterilmesine tepki: Gazetecilik suç değildir

Martı Tag Kurucusu Oğuz Alper Öktem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) paylaşımlı yolcu yönetmeliği çıkarmak için yetkisinin olduğunu belirtti.

Öktem ve beraberindekiler, 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen UKOME toplantısını protesto etti.

İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Buğra Gökçe'nin "UKOME'nin paylaşımlı yolculuk yönetmeliği çıkarmaya yetkisi yok" açıklamasına atıfta bulunan Öktem, "Avukatlarımızla baktık, araştırdık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin paylaşımlı yolcu yönetmeliği çıkarmaya yetkisi var" şeklinde konuştu.

Öktem, paylaşımlı yolcu yönetmeliğinin çıkarılmasının iki farklı yöntemle mümkün olduğunu belirterek, "Birincisi, UKOME yönetmeliğinin 17. maddesinin 'k' bendine göre, belediye başkanı ilçe belediye başkanlarını oy vermeye davet edip çoğunluğu sağlayabilir. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanlarını UKOME'de oy vermeye çağırıp istediği yönetmeliği çıkartabilir. Paylaşımlı yolculuk yönetmeliği bu metotla çıkarılabilir" dedi.

İkinci yöntemin ise daha basit olduğunu ifade eden Öktem, "Belediye Kanunu'nun 15. maddesinin 'b' bendi belediyeye, yani Ulaşım Daire Başkanlığına yönetmelik çıkarma yetkisi vermiştir. Aynı kanunun 18. maddesinin 'm' bendi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine de onaylama yetkisi vermiştir. Yani Ulaşım Dairesi, yönetmeliği yazabilir ve meclis onaylayabilir. Ekrem İmamoğlu inisiyatif alırsa paylaşımlı yolculuk yönetmeliği UKOME tarafından veyahut İBB meclisi tarafından çıkabilir. Kanunlar çok açıktır. Biz bugün buraya sesimizi duyurmaya ve bu paylaşımlı yolculuk yönetmeliğinin İstanbul'a ne kadar lazım olduğunu anlatmaya geldik. Biz İstanbul'da 150 bin sürücüyüz. Türkiye'deki en büyük ulaşım camiasıyız, Türkiye'deki en büyük camialardan biriyiz. Tek yürek, tek vucüt halinde buraya yönetmeliği istemeye geldik. İstanbul'u daha fazla mağdur etmeyin. Bu yönetmeliği çıkartın, İstanbullu rahat bir nefes alsın, ulaşımını kolayca sağlasın. 150 bin sürücü bunu istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA