Op. Dr. Cevahir Tekcan, endometriozisin sinsi bir şekilde ilerleyebildiğini belirterek, "Endometriozis, tanı konması ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi zorlu bir süreci beraberinde getiren bir hastalık konumunda. Birçok hastanın, şiddetli ağrılarıyla başa çıkarken c*nsel ilişki ile bu ağrıları ilişkilendirememesi veya tanının yetersiz kalması gibi sebeplerle uzun bir süre boyunca çözümsüz sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabildiğini ifade etti. Genel sağlık araştırmalarına göre, üreme çağındaki her 10 kadından birinin endometriozis hastası olduğu ancak tanının konmasının yıllar alabildiği, bu süre zarfında kadınların ciddi ağrılar yaşayabileceği, yaşam kalitelerinin olumsuz etkilenebileceği veya c*nsel ilişki yaşayamayabileceği vurgulandı" dedi.

Endometriozisin c*nsel sağlığı da önemli ölçüde etkilediğini belirten Op. Dr. Cevahir Tekcan, "Rahim dışındaki dokuların kanaması ve inflamasyona neden olması, c*nsel ilişki sırasında ağrılı bir deneyime yol açabiliyor. Bu durum, hastaların c*nsel aktiviteden kaçınmasına ve ilişkilerinde fiziki ve psikolojik zorluklar yaşamasına neden olabilir. Hastalığın anlaşılması, erken tanısı ve uygun tedavisi, kadınların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca, hastalığın belirtileri her zaman görülmez ve bu durum, tüm açıklanamayan infertilite vakalarının da yarısının nedeni olabilir" şeklinde konuştu.

Op. Dr. Cevahir Tekcan, endometriozisin tanı ve tedavi sürecinin karmaşıklığı nedeniyle birçok hastanın yaşadığı ağrılarla başa çıkmasını zorlaştıran bir hastalık olduğunu belirterek, "Ultrasonografi çikolata kistlerinin görülmesi ve ileri derecede yapışıklıklara neden olan endometrioziste tüplerde genişlemenin görülmesinde önemlidir. Gerekli durumlarda MRI kullanılabilir. Laparoskopik inceleme altın standart tanı yöntemidir. Endometriozisin tedavi yöntemleri genellikle ilaç ve cerrahi tedaviyi içerir ve tedavi yaklaşımları, hastanın spesifik durumuna ve yarattığı soruna bağlı olarak değişebilir. Cerrahi tedavi planlandığında, özellikle hastaların çoğunun üreme çağında olduğu düşünülerek, koruyucu cerrahi müdahaleler tercih edilebilir. Endometriozisle ve erken tanı ile etkili tedavi seçenekleri konusunda farkındalığı artırmak, hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi sunabilmek için doktorlar, hastalar ve toplum arasında iş birliği ve bilgi paylaşımının büyük önem taşıdığını" ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi