Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 353 bin 228 araç egzoz muayenesine girdi Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 353 bin 228 araç egzoz muayenesine girdi

Türkiye'nin kredi notu görünümünü değerlendiren Frank Gill, B+ olan notunun 2024 sonunda gözden geçirileceğini ve olumlu bir eğilim sergilediğini ifade etti. Tahminlere göre, kredi notunun üçte bir olasılıkla artabileceğini belirtti.

Bütçe Açığındaki Azalma Beklentisi

Gill, 2024 sonuna doğru bütçe açığında bir azalma beklediklerini dile getirirken, bu sürecin altın talebi ile yakından ilişkili olduğunu vurguladı. Piyasanın, para politikaları ve yüksek seviyedeki enflasyonun gelişimine son derece duyarlı olacağını belirtti.

Ünlü kuruluştan önemli açıklama! Dolar ne kadar olacak?

Enflasyon Tahminleri ve Beklentiler

Tahminlerine değinen Gill, ortalama enflasyonun 2024 için yüzde 56 ile yüzde 57 arasında olduğunu açıkladı. Gelecek yıl için ise enflasyonun yüzde 28'e düşebileceğini belirterek, bu düşüş sürecinin yavaş ve karmaşık olabileceğini dile getirdi. Tek haneli enflasyonun 2027'ye kadar ulaşmayacağını belirtti ve bunun dünya ekonomisinin karmaşıklığından kaynaklandığını ifade etti.

Gill ayrıca, asgari ücrette bir artış olmaması durumunda enflasyonun daha da gerileyebileceğini, ancak 2025'te planlanan asgari ücret artışının önemli olduğunu vurguladı.

TL'nin Dolar Karşısındaki Durumu

TL'nin dolar karşısındaki durumunu da değerlendiren Gill, yıl sonunda TL'nin 32,5 seviyesinde sonlanabileceğini öngördü. Bu durumun, yaz ve sonbahar aylarındaki turizm sezonu ile güçlü bir döviz girişiyle ilişkili olduğunu belirtti. Gill, asıl sorunun doların yükseldiği zamanlarda ne olacağı olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Haber Merkezi