Yaz aylarında yüksek sıcaklıklarla birlikte cep telefonlarının bataryalarının ısınması, cihazlarda çeşitli problemlere neden olabiliyor. Bu problemlerin başında, şarj entegrelerinin bozulması geliyor. Cihazın ömrünü kısaltabilecek bu durum, cep telefonlarının şarjda uzun süre bırakılmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle, telefon tamircileri sıcak havalarda cep telefonlarının şarjda uzun saatlerde kalmaması gerektiğini vurguluyorlar.

Sıcak havalarda cep telefonlarını şarjda uzun süre tutmayın!

Apple Avrupa'da yeni özellikleri geciktiriyor: Neden? Apple Avrupa'da yeni özellikleri geciktiriyor: Neden?

Sahte Bataryalar Konusunda Uyarılar

Erzincan’da cep telefon tamirciliği yapan Murat Koç, telefon bataryalarının aşırı ısınmasının, cihazlarda ısınma sorunlarına yol açtığına dikkat çekti. Koç, özellikle yaz aylarında sahte bataryaların kullanılmasının riskli olduğunu belirterek, bu durumun telefonların ömrünü kısaltabileceğini ve cihaz verimini düşürebileceğini söyledi.

Sahte bataryaların çabuk şişebileceğini ve telefonların ömrünü kısaltabileceğini ifade eden Koç, kaliteli markaların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak, her modelin orijinal bataryasının bulunamayabileceğine de değinen Koç, bazı durumlarda piyasada bulunan kaliteli markaların tercih edildiğini belirtti.

Telefon tamircileri olarak vatandaşlara, telefonlarını özellikle yaz döneminde fazla şarjda tutmamaları konusunda uyarılarda bulunduklarını ifade eden Koç, şarj esnasında telefonların ısındığını hatırlattı. Bu nedenle, bataryanın dolduğu zaman fişin çekilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, güneş ışığına maruz kalmamaları konusunda da uyarılarda bulundu.

Kaynak: İHA