Gazze'de can kaybı 37 bin 551'e yükseldi Gazze'de can kaybı 37 bin 551'e yükseldi

Ukrayna'ya ait bir savaş uçağı, Rusya'nın iç bölgelerinde bir hedefi vurdu. Saldırının ayrıntıları ve kullanılan silah türü hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte, bu olay tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Sky News'a konuşan bir Ukraynalı askeri kaynağa göre, Ukrayna'ya ait bir savaş uçağı ilk defa Rusya içindeki bir hedefi vurdu. Salı günü, Rusya'nın batısındaki Belgorod bölgesinde bir "Rus komuta düğümü" hedef alındı.

Mühimmat Türü ve Kaynaklar Hakkında Belirsizlik Devam Ediyor

Saldırıda kullanılan mühimmat ve bu mühimmatın Batı menşeli olup olmadığı henüz netlik kazanmış değil. Ancak askeri bir kaynak, "Hasar tespiti halen devam etmekle birlikte, doğrudan bir vuruş olduğu teyit edildi. Bu, Ukrayna hava kuvvetleri tarafından Rusya içindeki bir hedefe karşı havadan gönderilen ilk mühimmat" şeklinde açıklamalarda bulundu. ABD ve Fransa, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, Rus güçlerinin Ukrayna'ya yönelik saldırılarında Rusya'daki askeri hedefleri vurmak için silahlarını kullanmalarına izin vereceklerini açıkladılar. Bu doğrultuda, Amerikan mühimmatları Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Harkov şehrinin savunulmasına yardımcı olmak üzere Rusya topraklarında kullanılabilir.

Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna jetleri tarafından kullanılabilecek İngiliz silahlarının kullanımının Ukrayna'nın takdirine bağlı olduğunu belirtti. Özellikle, Storm Shadow seyir füzeleri gibi İngiliz yapımı silahların nasıl kullanılacağı konusunda karar Ukrayna'ya bırakıldı. Ukrayna, Rusya'nın iç bölgelerine bir dizi insansız hava aracı saldırısı düzenledi. Ancak bir savaş uçağının kullanılması, Moskova açısından yeni bir tırmanma olarak yorumlanabilir.

Kaynak: Haber Merkezi