Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan doğal gaz işbirliği anlaşmasıyla ilişkilerin yeni bir boyuta ulaştığını ifade etti. Bayraktar, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması için bu anlaşmayla mutabakata varıldığını açıkladı.

Fatih Karahan Meclis'te ilk sunumunu gerçekleştirecek! Tarih açıklandı Fatih Karahan Meclis'te ilk sunumunu gerçekleştirecek! Tarih açıklandı

Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması İmza Töreni'ne katıldı.

İki Ülke Arasında Güçlü İş Birliği: Stratejik Ortaklık Düzeyine Ulaşıldı

Tören sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in gösterdiği güçlü iradenin, ikili işbirliğinin somut göstergesi olduğunu belirtti. İkili stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerin 15 Haziran 2021'de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefiklik düzeyine ulaştığını hatırlattı.

Bayraktar, Şuşa Beyannamesi'nin, iki devlet arasındaki işbirliğinin bir yol haritası olduğunu vurgulayarak, işbirliğinin diplomatik, askeri, ekonomik ve enerji alanlarında önemli yansımalarını gördüklerini dile getirdi.

Enerji Güvenliği İçin Önemli Adımlar Atılıyor

Bayraktar, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın dünya piyasaları için önemli olduğunu belirterek, bu hat sayesinde Azerbaycan petrolünün Türkiye ve dünya piyasalarına ulaştığını ifade etti. Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak geliştirdiği boru hatlarıyla enerji güvenliğine katkı sağlandığını vurguladı.

Türkmenistan Doğal Gazı Türkiye'ye Ulaşacak

İki ülkenin Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi projeler geliştirdiğini hatırlatan Bayraktar, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki iş birliğinin doğal gaz alanında yeni bir boyuta taşındığını dile getirdi. Bayraktar, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması için anlaşmaya varıldığını söyledi.

Nahçıvan'ın Enerji Güvenliği Sağlanacak

Bayraktar, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak geliştirdiği boru hatlarına Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne doğal gaz ulaştıracak Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın önemine değindi. Bu sayede Nahçıvan'ın enerji güvenliğinin sağlanacağını belirtti.

Cabbarov: İş Birliği Türkiye ve Azerbaycan'ı Güçlendiriyor

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov da Türkiye ve Azerbaycan'ın kardeş ülkeler olduğunu vurgulayarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın Orta Asya’daki Türk devletlerini bir araya getirdiğini ifade etti. Bugünkü anlaşmanın uzun vadeli, büyük ve siyasi vizyona sahip projelerin hayata geçirilmesine yönelik politikalarını gösterdiğini dile getirdi.

Cabbarov, Türkiye-Azerbaycan iş birliğinin Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağladığına dikkat çekerek, Iğdır-Nahçıvan Boru Hattı’nın Nahçıvan'ın enerji güvenliğini ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini güçlendireceğini belirtti.

Kaynak: AA