Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, bugün Türkiye'de yaklaşık 350 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu ifade ederek, bu rakamın önümüzdeki yıllarda artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Özvar, "Türkiye'de yabancı düşmanlığı tohumları ekilmeye çalışılıyor ve son zamanlarda uluslararası öğrencilere yöneltilmeye çalışılıyor. Bu, Türkiye'ye karşı başlatılmış tehlikeli bir kampanyadır. Bu akımın kökleri, milli değildir" dedi.

Özvar'ın Akademik Buluşma ve Ödül Töreni'ndeki Değerlendirmesi

YÖK Başkanı Erol Özvar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Akademik Buluşma ve Ödül Töreni"ne katıldı. Özvar, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin yükseköğretim sisteminin dünyaya örnek teşkil ettiğini savundu. "Okumak isteyen, hakkıyla kazanan, imkanlarını ortaya koyarak buraya gelmiş, uluslararası öğrencilere de aynı hakkı sunmaktadır. Bu bakımdan Türkiye yükseköğretim sistemi, sadece kendi vatandaşlarına değil ama şartları yerine getiren, imkanları olan uluslararası öğrencilere de kapılarını açmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Öğrencilerin Durumu

Erol Özvar, uluslararası öğrencilerin sayısının 350 bin olduğunu belirtti ve bu rakamın artırılması hedeflendiğini vurguladı. Özvar, uluslararası öğrencilerin büyük çoğunluğunun kendi imkanlarıyla okuduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin bursunu alan çok başarılı yabancı öğrencilerin toplam uluslararası öğrenciler içerisindeki payı yüzde üçü, dördü geçmez. Dolayısıyla buraya gelen, kendi imkanlarıyla üniversitelerde okumaktadır" dedi. Ayrıca Özvar, son zamanlarda artan yabancı düşmanlığına dikkat çekerek, bu durumun tehlikeli bir oluşum olduğunu ve milli olmadığını belirtti.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? Geleceğin Mesleği mi? Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? Geleceğin Mesleği mi?

Türkiye'nin Bakış Açısı

YÖK Başkanı Erol Özvar, farklı kültürlerden ve ırklardan gelen insanların Türkiye'de hoşgörüyle karşılandığını ve ülkenin çeşitliliği zenginlik olarak gördüğünü vurguladı. Özvar, "Biz, farklı kültürden gelen, farklı ırktan gelen insanı insan bellemişiz, kendimiz gibi görmüşüz; bizim gibi yaşamışsa, bizim gibi çalışmışsa, bizim gibi gayret etmişse, bizim gibi ülkemize hizmet etmeyi hedef belirlemişse, onlarla yaşamayı bilen bir toplumuz. Bu kadim anlayışımızla, uluslararası öğrenci, uluslararası akademisyenlere kapımız açık ve onların da ilgisini çeken bir ülkeyiz. Biz, çeşitliliği tolere eden, bunu zenginlik bilen ve bunu yönetebilen bir medeniyetin üyeleriyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi